Gustav Theodor Fritsch Hayatı

Gustav Theodor Fritsch Kimdir,Gustav Theodor Fritsch Hayatı ve Biyografi

(1838-1927)

Alman hekim. Beynin elektriksel uyarımı konusunda ilk deneysel çalışmalardan birini gerçekleştirmiştir.

5 Mart 1838’de Berlin yakınlarındaki Cottbus da doğdu, 12 Haziran 1927’de Berlin’de öldü. Bres- lau’da orta öğrenimini bitirdikten sonra Berlin’de fizyolog Johannes Müller’in yanında çalıştı. Daha sonra Berlin Üniversitesi’nde tıp ve doğal bilimler öğrenimine başlayan Fritsch, tıp öğrenimini Breslau ve Heidelberg üniversitelerinde sürdürdü ve 1862’de mezun oldu.1863-1866 arası Güney Afrika’da coğrafya ve antropolojiyle ilgili araştırma gezisinin ardın­dan 1867’de Berlin Anatomi Enstitüsü’ne asistan olarak atandı. 1874’te profesör oldu ve 1921’de emekli oluncaya değin histoloji ve fizyoloji bölümlerinde de görev aldı. 1899’da Berlin Enstitüsü onur profesörlü­ğü unvanını alan ve giderek çalışmalarını antropoloji üzerinde yoğunlaştıran Fritsch, 1900’de R. Virchow ile birlikte Berlin Antropoloji Derneğini kurdu.

Fritsch’in en önemli özelliği çeşitli bilim dalların da çalışmış olmasıdır.Astronomidenantropolojiyedek uzanan geniş kapsamlı araştırmalarının belki de en önemlisi beynin elektrofizyolojisi üstüne, Eduard Hitzig ile birlikte köpeklerde gerçekleştirdiği deney­lerdir. Fritsch ve Hitzig, 1870’de galvanik (doğru) akım vererek uyardıkları beyin kabuğunda işlevsel bir lokalizasyonun varlığını saptadılar ve beyin fizyoloji­sinde yeni bir çığır açtılar.

İran ve Mısır’da araştırma gezilerine katılan Fritsch 1868’de Aden’de Güneş tutulmasını, 1874’de İran’da Venüs’ün transitini gözlemledi. Mısır’da elektrik balıklarım inceledi. İzmir’de balıkların beyinleri üstüne yaptığı bir çalışmayı 1878’de yayımladı.

Aynı zamanda yetenekli bir fotoğrafçı olan ve bu becerisini tıpta mikroskobik anatomi ve antropoloji çalışmalarında kullanan Fritsch, tıp ve doğa bilimleri­ne ağırlık veren uluslararası bir fotoğraf dergisinin de yayımcıların dandı.

  • Eserleri (başlıca): Untersuchungen über den feinem Bau des Fischgehirns, mit besonderer Berücksicbtigung der Homologien bei anderen Wirbelthierklassen, 1878, (“Di­ğer Omurgalılarla Homolojiler Özellikle Dikkate Alına­rak, Balık Beyninin İnce Yapısı Konusunda incelemeler”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>