Gustav Cassel Kimdir

Gustav Cassel Kimdir,Gustav Cassel Hayatı ve Biyografi

(1866-1945)

İsveçli iktisatçı. Neo-Klasik iktisadın değer ve genel denge kuramları üzeri­ne çalışmıştır.

Cassel, mühendislik öğrenimi gördükten sonra iktisada ilgi duyarak bu alanda uzmanlaşmaya karar verdi. Neo- Klasik Okul’un İsveç’teki temsilcilerin- dendi ve tanınmış iktisatçılardan Wicksell, Ohlin, Myrdal ve Heckscher’in çağdaşıydı. Cassel de Jevons gibi Neo Klasik iktisadın değer ve bölüşüm kuramları dışındaki tüm alanlarda tümevarım yöntemini kullan­dı. Özellikle para kuramı üzerine çalıştı ve iki dünya savaşı arasında dünya ekonomisini sarsan parasal bunalımları inceledi.

Cassel, Walras’m genel denge kuramını geliştirdi. 1918’de Almanya’da yayımlanan Theoretische Sozialökonomie (“Toplumsal Ekonomi Kuramı”) adlı kitabında iktisadi olayları yalnızca fiyatlardan yola çıkarak dar bir alan içinde açıklamaya çalıştı. Değer ve fiyatların varlığını veri kabul ederek, arz ve talebin fiyatlar tarafından belirlenen miktarlara göre ortaya çıktığını söyledi. Genel denge modeli için kurduğu denklemlerin tüm fiyatların birbiriyle olan ilişkisini verdiğini, ama tek bir mutlak fiyatın belirlenemediğini gördü. Ancak fiyatlardan birinin bilinmesi durumunda diğerleri de ona bağlı olarak bulunabiliyordu. Bu sorunu çözebilmek için, altını, fiyatları belirleyecek mal olarak seçti ve altının fiyatım tanımlamaya çalıştı. Cassel’in modeli iktisadi olayları açıklamakta yetersiz kaldığı, mantıki olarak tutarsız olduğu toplumsal etmenler ve bireylerin davranışları öğelerinden yoksun olduğu gerekçeleriyle birçok iktisatçı tarafından eleştirildi.

Eserleri (başlıca):Grundrisseeiner elementaren Preis­lehre, 1899, (“Fiyat Öğretisinin Temel İlkelerinin Açıkla­ması”); Theoretische Sozialökonomie, 1918, (“Toplumsal Ekonomi Kuramı”).

Gustav Cassel Kimdir” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>