Görüşler dergisi hakkında bilgi

Görüşler dergisi ne zaman yayınlanmıştır, Görüşler dergisi tarihçesi

Görüşler, İstanbul’da yalnızca bir sayı (1 Aralık 1945) yayımlanan siyasal dergidir

Derginin sahibi ve sorumlusu Zekeriya Sertel’di. İlk sayının kapağı için Faris’in (Erkman) çizdiği kompozisyonda, üstünde “Görüşler” yazan bir el, arkasında “süistimal”, “ihtikar” ve “faşizm’M simgeleyen üç kişinin bulunduğu perdeyi aralarken görü­lüyordu. Dergide Zekeriya Sertel, Esat Adil Müstecaplıoğlu, Cami Baykut, Tevfik Rüştü Aras, Sabiha Sertel, Adnan Cemgil, Behice Boran ve Aziz Nesin’in yazıları, Nail V.’nin bir şiiri ve Sabahattin Ali’nin bir öyküsü yayımlanmıştı. Yazılarda Cumhuri­yet Halk Partisi (CHP) iktidarının antide­mokratik baskılarda bulunduğu öne sürülü­yor, yasalarda değişikliğe gidilerek basın özgürlüğünün sağlanması isteniyordu.

Görüşler’in ilk ve son sayısının kapağında aynca “mecmuaya yazı yardımlarını vaadedenler” listesinde Celal Bayar, Adnan Men­deres ve Fuat Köprülü’nün adları ve fotoğ­rafları vardı. CHP yönetiminin 12 Haziran 1945’te Dörtlü Takrir’i reddetmesinden sonra yeni bir parti kurma hazırlığına girişil­mişti. Yeni partinin hazırlığını yürütenler­den Tevfik Rüştü Aras, Görüşler’in yayım­lanmasından önce, aynı zamanda sol eğilim­li Tan gazetesini çıkaran Zekeriya ve Sabiha Sertel’le görüşerek muhalif bir dergi için destek sözü vermişti. Ama ilk sayıya iktidar çevrelerinin ve iktidar yanlısı basının göster­diği şiddetli tepki üzerine Celal Bayar Görüşler’le hiçbir ilişkisi olmadığını açıkla­mak gereğini duydu. 4 Aralık’ta büyük ölçüde iktidarın yönlendirmesiyle üniversite öğrencilerinin giriştiği bir gösteri sırasında, Görüşler’ in de basıldığı Tan Matbaası tah­rip edildi. Bunun üzerine derginin yayımı son buldu.

Görüşler dergisi hakkında bilgi aktardık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>