Gölpazarı tarihçesi

Gölpazarı ne zaman kurulmuştur, Gölpazarı tarihi

Bilecik’e bağlı olan Gölpazarı tarihi geçmişi hakkında bilgiler bilgiler. Yörede bulunan höyükler, Gölpazarı’nın çok eski bir yerleşme olduğunu ortaya koymaktadır. Ama araştırma ve kazı çalış­malarının yapılmaması nedeniyle antik dö­neme ilişkin bilgiler yetersizdir. IÖ 13. yüzyılda Friglerin yerleştiği sanılan Gölpa­zarı yöresi, daha sonra Pers, Roma ve Bizans yönetiminde yaşadı. Osmanlı Devle- ti’nin kurulup geliştiği yörede yer alan

Gölpazarı, eskiden Resulsel, Dönem, Ak- çaoba ve Akçaova adlarıyla anılırdı. 19. yüzyıl sonlarında Hüdavendigâr (Bursa) vilayeti Ertuğrul sancağının Merkez kazası­na bağlı bir nahiyeydi; 1926’da ilçe yapıldı. İlçe merkezi Gölpazarı kasabası, İstanbul- Eskişehir kara ve demir yollarının 28 km doğusunda yer alan küçük bir yerleşmedir. İS merkezi Bilecik’e karayoluyla yaklaşık 40 km uzaklıktadır.

Gölpazarı’nda Roma dönemine ait Kapılı- kaya diye anılan bir mezar vardır. Ayrıca Gölpazarı’nda Roma Dönemine ait Kapalı Kaya diye anılan bir mezar vardır. Ayrıca aynı dönemden kalma mermer atölyeleri, sunaklar ve lahitler de bulunmuştur. Kasa­bada yer alan başlıca tarihsel yapılar, yazı­tından Gazi Mihal Bey’in 1318;de yaptırdığı anlaşılan Mihal Bey Hanı, gene aynı döne­me ait olduğu ve Mihal Bey tarafından yaptırıldığı sanılan MihaS Bey Camisi’yle Gölpazarı Hamamı’dır. Kasabanın 15 km güneybatısındaki Kasımlar köyünde bulu­nan ve mimarı belli olmayan caminin 17. ya da 18. yüzyıla ait olduğu sanılmaktadır. Gölpazarı Belediyesi 1926’da kurulmuştur.

Gölpazarı tarihçesi” üzerine bir düşünce

  1. Louanneer

    Dose Zantac 75 Oral Anti Allergy Bed And Upholstery Air . Cheap Kamagra 470 Zomig Migraine Prescription Bupropion Xl Canada Ilosone Depression Buying Topamax Minus Prescription Letrozole Vs Clomid Clomiphene Citrate Lexapro Hyperammonemia . Buy Paroxetine Without Drug Effexor Medicare Zoloft And Moodiness When Will Allegra Be Generic. Dog Benadryl Side Effects Alcohol Clomid In System Azithromycin Metronidazole Taken Together Plavix Toxicity Thrombotic Thrombocytopenic Purpura .

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>