Girard Perregaux Kimdir

Girard Perregaux Kimdir,Girard Perregaux Hayatı ve Biyografi

(1852-1926)

Fransız, hukukçu. Roma hukukuna ilişkin çalışmalar yapmıştır.

26 Ekim 1852″de CötesduNord bölgesinde Guingamp’ta doğdu, 1926’da öldü. 1880-1888 arasında Montpellier Hukuk Fakültesinde 1891’den sonra da Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Roma hukuku dersleri verdi. Grande Encyclopedie’nia Roma hukuku bölümünün yazımına katıldı.

Girard yaptığı çalışmalarla Fransa’da Roma hukuku konusunda yeni bir ilginin doğmasını sağlamıştır. 1887’den başlayarak Alman tarihçisi Mommsen’in Roma kamu hukukuna ilişkin ünlü kitabı Römisches Staatsrecht’ı Fransızca’ya çevirmiştir. Girard Roma hukukunu araştırırken dava usullerinin incelenmesine özel bir önem vermiştir. L’organisation judiciaire des romains (“Romalıların Hukuksal Örgütü”) adlı pro­jesinin yayımlanabilen I.cildinde Roma’daki hukuksal örgütlenmenin ilk altı yüz yılının evrimi anlatılmaktadır. Girard yazdığı kitaplarda hakimlerin verdikleri kararlar sonucunda kendiliğinden oluşan, daha sonra Roma hukukçusu Salvius Julianus tarafından sistemleştirilen Roma hukukunu incelemiştir.

Eserleri (başlıca): Textes de droit romain, 1890, (“Roma Hukuku Metinleri”); Manuel elementaire de droit romain, 1896, (“Roma Hukuku El Kitabı”); L’orga­nisation judiciaire des romains, 1901, l.cilt, (“Romalıların Hukuksal Örgütü”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>