Giovanni Domenico Cassini Kimdir

Giovanni Domenico Cassini Kimdir,Giovanni Domenico Cassini  Hayatı ve Biyografi

(1625-1712)

İtalyan asıllı Fransız astronom. Sa­türn’ün iki uydusunu keşfetmiş ve Paris Gözlem evini kurmuştur.

8 Haziran 1625’de, İtalya’nın Akdeniz kıyısında­ki Perinaldo kasabasında doğdu. 14 Eylül 1712’de Paris’te öldü. Soylu bir ailenin çocuğuydu. Cenovalı Cizvitler’in eğitiminde yetişti ve önceleri edebiyatla ilgilenerek Latince şiirler yazdı. O yıllarda okuduğu astroloji kitapları ilgisini bu alana çekince, çalışmalarını astroloji ve astronomi üzerinde yoğunlaştırarak kısa sürede büyük ün kazandı ve 1650’de, henüz 25 yaşındayken Bologna Üniversitesinde profesörlüğe getirili. Ailenin ilk astronomu olduğu için Cassini  diye adlandırılır. 1669 yılı başlarında Fransız devlet adamı Jean Baptiste Colbert’in çağrısı üzerine Fransa’ ya giden Cassini, aynı yıl Fransız Bilimler Akademisine üye oldu. Jean-Dominique Cassini adıyla tanındığı bu ülkede 1671’de Paris Gözlem evini kurdu ve ilk müdürü oldu.

Cassini I, 1652’de gözlemlediği bir kuyruklu yıl­dızın hareketinin düzenli olmasını, bu hareketin belli yasalara bağlı olduğunu öne sürerek açıkladı. Ayrıca o güne dek astronominin çözümsüz sayılan önemli problemlerinden birini, bir gezegenin yeröte noktası ile dışmerkezliği arasındaki ‘ geometrik bağıntıyı çözdü. 1653’te de, Bologna’daki San Petronio Kilise­sinin bahçesindeki meridyen çizgisini düzeltmek amacıyla, 27 m yüksekliğindeki |düşey bir sütundan oluşan bir “gnomon” dikerek bu aletle tutulma dairesinin eğimi, Güneş yörüngesinin dışmerkezliği gibi bazı parametrelerin değerlerini yeniden hesapla­mak için birçok gözlem yaptı.

1665’de Jüpiter’in lekelerini ve uyduların gözlemleyen Cassini, bu uyduların hareketini açıkladı ve gezegenin ekseni çevresindeki dönme süresini 9 saat 58 dakika olarak hesapladı. Ayrıca Venüs ve Mars gezegenlerinin eksenleri çevresindeki dönme sürele­riyle ilgilenerek, Mars İçin bu süreyi 24 saat 40 dakika olarak saptadı.

  • Eserleri (başlıca): Opera Astronomica, 1666, (“As­tronomi Çalışmaları”); Ephemerides Bononienses medice- orem siderum, 1668, (“Bologna Gökgünlükleri”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>