Giorgione Hayatı

Giorgione Kimdir,Giorgione Hayatı ve Biyografi

(1477-1510)

İtalyan, ressam. Çıplak insan figürü ile manzarayı birleştiren lirik ve yenilikçi üslubuyla Venedik Okulu resim geleneğinin yerleşmesini sağlamıştır.

Treviso yakınlarındaki Castelfranco Veneto’da doğdu, Venedik’te öldü. Asıl adı Zorzo Barbarelli del Castelfranco’dur. Giorgio olarak da bilinir. Yaşamı üstüne çok az bilgi vardır. Titian’la birlikte Giovanni Bellini’nin atölyesinden yetiştiği sanılmaktadır. 1506’da Vincenzo di Biagio Catena (1470-1531) adlı bir ressamla aynı atölyeyi paylaştı. 1508’de Titian’la Venedik’teki Alman tüccarların merkezi Fondaca dei Tedeschi’nm dış yüzünü süsleyen ve bugün bütünüyle silinmiş olan freskleri yaptı.

Giorgione’nin olduğu sanılan resimler bugün yirmi beş tanedir. Bunların bazılarının onun elinden çıkıp çıkmadığı kesinlikle bilinmemektedir. Ayrıca birçok yapıtının ölümünden sonra Sebastiano del Piombo (ykş. 1485-1547), Titian ve Palma Vecchio tarafından bitirilmiş olması da bu sorunun çözümünü olanaksızlaştırmak tadır.

Giorgione’nun ilk yapıtları, Mantegna’nın katı biçim anlayışından, renk ve atmosfer etkisi daha baskın olan Venedik Okulu resmine kadar bir gidişi yansıtır. Onun bu dönemdeki temel biçimsel kaygısı katı figür konturlarını bir ölçüde eriterek figür- manzara bütünleşmesini sağlamaktır. Bu gelişmeyi yansıtan Castelfranco Meryem’i, onun, hem Bellini’ nin biçimi yumuşatma yöntemlerini, hem de Leonardo’nun sfumato’sunu (renk sınırlarının birbiri içinde erimesi) çok iyi özümsediğini gösterir. Bu yapıt, üçüncü boyutun sadece çizgisel perspektif kurallarına dayanılmaksızın, renk ve atmosfer etkisiyle elde edilmesine örnektir.

Giorgione’nin olgunluk dönemi resimlerinde ele aldığı çeşitli konuların bazılarının anlamları bugüne değin anlaşılamamıştır. Fırtına adlı ünlü yapıtında patlamak üzere olan bir fırtına öncesinde, doğa içindeki çıplak kadınla bebeğinin, onları seyreden askerle ilişkisi yüzyıllardır çözülememiştir. Üç Filozofta ise farklı düzlemler üstünde duran çeşitli dönemlerin giysileri içindeki filozofların, Eski Yu­nan, Arap ve Rönesans felsefelerini simgeledikleri sanılmaktadır.

  • Eserleri (başlıca): Çobanların Bağlılık Sunuşu, Ulu­sal Galeri, Washington, D.C.; Kutsal Aile, Ulusal Galeri, Washington D.C.; Müneccim Kralların Bağlılık Sunuşu, Ulusal Galeri, Londra; Judith, ykş. 1500, Hermitage, Leningrad; Castelfranco Meryemi, ykş. 1504, Castelfranco Katedrali, Venedik; Laura, ykş. 1505, Sanat Tarihi Müze­si, Viyana; Fırtına, ykş. 1505, Venedik Akademisi; Üç Filozof, Sanat Tarihi Müzesi, Viyana; İki Şarkta, Borghe- se Galerisi, Roma; Yaşlı Kadın, Venedik Akademisi; Uyuyan Venüs.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>