Gio Ponti Kimdir

Gio Ponti Kimdir, Gio Ponti Hayatı Biyografi

İtalyan mimar ve endüstri tasarımcı­sı. Ünlü tasarım dergisi Domus’un kurucusudur.

Giovannni Ponti 18 Kasım 1891’de Milano’da doğdu. Milano’daki Politecnico’da mimarlık eğitimi gördü, 1921’de mezun oldu. Bir süre seramik tasarımı ve resim yaparak geçimini sağladı. 1923-1938 arasında bir seramik fabrikasında endüstri tasarımcısı olarak çalıştı. Bir yandan da mimarlık, iç mimarlık ve grafik tasarım alanındaki serbest çalışmalarını sürdürdü.

1928’de Domus adlı tasarım dergisini çıkarmaya başladı. Bu derginin yayın yönetmenliğini 1946’ya değin sürdürdü. Bu gün hâlâ çıkmakta olan Domus, her zaman güncel yaklaşımlara yer veren tutumuyla çağdaş mimarlığı etkileyen bir yayın organı oldu. Ponti başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere, İtalya dışında da birçok yapı tasarımı gerçekleştirdi. 1936’dan başlayarak Milano’daki Politecnico’da pro­fesör olarak ders verdi.

Ponti mimarlık yaşamının başlangıcında, İtalya’ da, geçmiş dönemlerin mimarlık ilkelerini ve biçimle­rini temel alan, klasikçi eğilimli Novecento hareketine katılmıştır. Bununla birlikte yenilikçi eğilimlere de açık kalmış, 1927’de Movimento Italiano per l’Archi- tettura Razionale (İtalyan Akılcı Mimarlık Hareketi) adlı mimarlar grubunu kurmuştur. 1933’de akılcı yaklaşımdaki mimarların yapıtlarının ilk kez sergilen­diği 5. Milano Trienali’ni (üç yıllık sergi) düzenlemiştir  Kendisi de bu dönemdeki yapılarında akılcı ve işlevci bir anlayışla biçimci bir tutumu denge içinde birleştirmeyi amaçlamıştır. 1936’da Montecatini şir­keti için tasarladığı büroyla başlayarak, işlevci mimar­lığa daha ağırlık vermiştir. Bu dönemdeki yapılarında yapının strüktüründen türeyen, onunla bütünleşen bir güzellik anlayışına yöneldiği izlenir. Pirelli Gök­deleni Ponti’nin bu yaklaşımının tüm özelliklerini yansıtır. Otuz üç katlı yapı, yassı bir altıgen prizmayı andıran biçimiyle çağdaş mimarlığın başarılı yapıtla­rından biridir.

Eserleri (başlıca): Roma Üniversitesi Matematik Enstitüsü, 1934; Katolik Basın Sergisi, 1936, Vatikan/ Roma; Montecatini Bürosu, 1936, Milano; Montecatini Bürosu, 1951, Milano; Pirelli Gökdeleni (P.L. Nervi, A. Rosselü, A. Fornaroli, G. Valtolina, E.dell’Orto, A. Donusso ile), 1958, Milano.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>