Giacomo Balla Kimdir

Giacomo Balla Kimdir, Giacomo Balla Hayatı Biyografi

İtalyan ressam. Fütürizm akımını etkileyen sanatçılardandır.

24 Temmuz 1871’de Torino’da doğdu. Babası fotoğrafçıydı. Ressam olarak kendi kendini yetiştirdi. Eleştirmenlerce hayli beğenilen akademik nitelikteki resimleriyle genç yaşta tanındı. Kısa bir süre için gittiği Paris’te Empresyonizm’in (İzlenimcilik) yüzey­sel renk bütünlüğünden ve Neo Empresyonizm’in (Yeni İzlenimcilik) noktalamacılığından etkilendi. Işık ve renk sorunlarını temel alan bir resim anlayışı geliştirdi. Kuşların ve otomobillerin hareketlerini betimlemeye yönelik çalışmaları ile Fütürizm’in ön biçimlerine ulaştı. Geleceğin fütüristlerinden Boccioni ve Severini 1900 dolaylarında onun atölyesinde çalış­tılar.

Balla 1909’da Fütürizm’in öncülerinden şair- eleştirmen Filippo Tommaso Marinetti ile tanıştı. 1910’da da Boccioni, Carrâ ve Russolo’nun hazırla­dıkları “Fütürist Resmin Teknik Manifestosu”nu imzaladı. Yine de fütürist sergilere ancak 1912’den sonra katılmaya başladı. I. Dünya Savaşı sonrasına değin Fütürizm’e bağlı kaldı. Ancak savaş sırasında üslubunu iyice yalınlaştırmıştı, giderek figüratif ve geleneksel anlayışa döndü. Mart 1958’de Roma’da öldü.

Balla, eylem ve hareketi çocuksu bir çoşku içinde resme dökmesiyle dikkati çeker. 1912’de yaptığı Tasmanın Ucunda Köpek adlı resimde, yürümekte olan bir kadınla küçük bir köpeğin bacaklarını birbirini izleyen değişik konumlarda çizerek, “yürü­me” hareketlerinin çeşitli anlarını vermeyi denemiştir.

  • Eserleri(başlıca): İşçinin Bir Günü, 1904; Elektrik Lambası, 1912, Modern Sanatlar Müzesi, New York; Tasmanın Ucunda Köpek, Albright-Knox Sanat Galerisi, Buffalo/New York; Keman Yayınının Ritmleri, 1912; Balkonda Koşan Kız, 1912; Soyut Hız, 191i; Merkür’ün Güneşin Önünden Geçişi dizisi, 1913-1916; Boccioni’nin Yumruğu, 1915, heykel.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>