Gerard Manley Hopkins Hayatı

Gerard Manley Hopkins Kimdir, Gerard Manley Hopkins Hayatı Biyografi

İngiliz, şair. Doğa ile dinin aynı anla­mı taşıdığını düşünmüş, şiirlerinde Tanrı’ya övgüler yöneltmiştir.

11 Haziran 1844’de Essex bölgesindeki Stradfort’ da doğdu, 8 Haziran 1899’da Dublin’de öldü. Oxford’da öğrenciyken Kardinal Newman’ın etkisiyle Katolik Kilisesi’ne katıldı. 1868’de Cizvit tarikatına girdi, bu tarikata bağlı kaldığı yedi yıl boyunca şiir yazmadı. Önce Liverpool’un yoksul bir kesiminde din adamı olarak çalıştı, daha sonra klasik diller doçenti oldu. 1884’de Dublin Üniversitesi’nde profesörlüğe yükseldi. Son yıllarını ruhsal bunalımlar içinde geçirdi.

Doğa ile din, Hopkins’in düşüncesine göre birbirlerinin yerini almış, aynı şeyi belirten sözcükler olmuştur. Şiiri, Tanrı’ya bir yaklaşma ve övgüler düzme yolu olarak görmüştür. Bu tutum -içinde yeni sözcükler ve kavramlar bulmak istemiş, yeni bir ölçü ve ritim kullanmıştır. Ses uyumuna büyük özen göstermiştir. Şiirleri, ölümünden sonra arkadaşı Ro­bert Bridges tarafından yayımlanmıştır.

  • Eserleri (başlıca): Poems, (ö.s.), 1918, (“Şiirler”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>