Georges de La Tour Kimdir

Georges de La Tour Kimdir, Georges de La Tour Hayatı Biyografi

Fransız, ressam. Işığı, çok özel bir plastik etki yaratacak biçimde kullan­dığı yapıtlarıyla tanınmıştır.

19 Mart 1593’de Lorraine Dükalığı’nda Vic-Sur- Seille’de doğdu, 30 Ocak 1652’de Nancy yakınlarında Luneville’de öldü. Bir fırıncının oğluydu. 1618’den önceki yaşamı üstüne kesin bilgi yoktur. Renk kullanımındaki Caravaggio etkisine bakarak, bazı kaynaklar onun 1615’de italya’ya, bazıları ise Gerrit van Honthorst (1590-1656) gibi Caravaggiocu Ut- recht Okulu sanatçılarıyla tanıştığı Hollanda’ya gitti­ğini ileri sürerler.

Ancak iki varsayımı da kanıtlayan bir belge bulunmuş değildir. Doğduğu kentin başres- samı Claude Dogoz’nun atölyesinde resim çalıştığı biliniyor. 1618’de Lorraine Dükü II.Henry’nin mali­ye bakanının kızı ile evlendi, 1620’de Luneville’e yerleşti. Bu kent Otuz Yıl Savaşları sırasında Lorraine’i işgal eden Fransızlar’a karşı yürütülen direnişin merkeziydi. La Tour karısının siyasal ilişki­lerinden yararlanarak kentin ileri gelenleriyle dostluk kurdu. 1633’de, ise Nancy’yi ele geçiren Fransa Kralı XIII. Louis için çalışmaya başladı. 1638’de Luneville’ in ateşe verilmesiyle durumu bozulunca 1640’ta Nancy’ye gitmek zorunda kaldı. Aynı yıl Lorraine’ın yeni dükü de la Ferte’in isteği üzerine Nancy’de La Tour’un yapıtlarından oluşan bir sergi düzenlendi. Fırsatları değerlendirmesini iyi bilen La Tour, resim­lerini La Ferte’e çok yüksek fiyatlarla sattı ve eski servetine yeniden kavuştu. 1642’de krallık ressamı oldu ve Luneville’e geri döndü. Yaşamının sonuna kadar buradan ayrılmadı.

Yapıtları yaşadığı dönemde büyük ilgi görmüşse de, sonradan unutularak uzun yıllar Velazquez ve Caravaggio gibi sanatçıların sanılmıştır. Ancak 20.yy’da modern resimle birlikte gelişen yeni bakış açısıyla onun özgün ışık, renk ve biçim kullanımı yeniden keşfedilmiş, resimleri başka ressamlarınkin- den ayırt edilmiştir. Genellikle açık renkleri kullandı­ğı ilk yapıtlarında, gün ışığı altında günlük yaşam sahnelerini işlemiştir. 1630’da ise kader temasını ele aldığı dinsel resimlere yönelmiştir.

  • Eserleri (başlıca): Mecelli Meryem Yağ Kandili, ykş. 1628; Marangoz Aziz Yusuf, 1640-1645, Louvre, Paris; Azize irene Aziz Sebastianus için Yas Tutuyor, ykş. 1650, Devlet Müzesi, Batı Berlin; Aziz Petrus’un inkârı, ykş. 1650,Güzel Sanatlar Müzesi Nantes,Fransa; Aziz Frances- co’nun Vecdi, Musee de Tesse, Le Mans, Fransa; Aziz Hieronymus’un Tövbesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Grenob- le; Falcılar, Metropolitan Sanat Müzesi, New York; Çalgıcı, Güzel Sanatlar Müzesi, Nantes, Fransa; Yeni Doğmuş Bebek, Rennes Müzesi Fransa; Çobanların Bağlı­lık Sunuşu, Louvre, Paris.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>