George Peabody Gooch Kimdir

George Peabody Gooch Kimdir,George Peabody Gooch Hayatı ve Biyografi

(1873-1968)

İngiliz tarihçi ve siyaset adamı. Çağdaş diplomasi ve 18.yy Avrupa tarihi ile ilgili çalışmalarıyla tanınmıştır.

21 Ekim 1873’de Londra’da doğdu, 31 Ağustos 1968’de Beaconsfield’de öldü. Orta halli bir iş adamının oğludur. Londra’daki King’s College’da ve Cam- bridge’deki Trinty College’da öğrenim gördü. 1895- 1896 yıllarını Berlin ve Paris’te geçiren Gooch, bir süre Sorbonne Üniversitesi’ne ve Ecole des Sciences Politiques’e devam etti. 1898’de ilk kitabı olan ve konusunda klasik niteliği taşıyan English Democratic Ideas in the Seventeenth Century’yı (17.yy’da İngilte­re’de Demokratik Düşünceler”) yayımladı. 1903’de, siyasete atılmak üzere akademik yaşamdan uzaklaştı.

Gooch, 1903’de Liberal Parti’den milletvekili adayı olduysa da seçimleri kazanamadı. Ancak, liberal görüşleri doğrultusunda, dönemin koloniler bakanı J. Chamberlain’in Güney Afrika’da Boer Savaşı’na yol açan emperyalist yayılma politikasını sert bir biçimde eleştirdi. 1906’da Liberal Parti’den milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Parlamentoda kaldığı 4 yıl boyunca dış işleri konusunda uzmanlaştı. 1910 ve 1913’de yeniden milletvekili adayı olduysa da, seçimleri kazanamaması üzerine siyasi yaşamdan uzaklaşarak akademik çalışmalarına döndü.

Gooch’un en önemli yapıtı 1913’de yayımlanan History and Historians in the Nineteenth Century’dir (“19.yy’da Tarih ve Tarihçiler”). Gooch bu kitabında 500’den fazla tarihçinin çalışmalarından yola çıkarak, tarihsel araştırmalarda bilimsel yöntemin gelişmesini izlemiştir. Diğer bir önemli çalışması ise İngiliz Dış işleri Bakanlığı arşivlerinde yaptığı, 1898-1914 arasındaki İngiliz dış politikasını konu alan araştırmasıdır. Bu araştırmanın sonuçlarım Recent Revelations of European Diplomacy (“Avrupa Diplomasisine Yeni Açıklamalar”) adlı bir kitapta derlemiştir.

Eserleri (başlıca): English Democratic Ideas in the Seventeenth Century, 1898, (“17.yy’da İngiltere’de De­mokratik Düşünceler”); History and Historians in the Nineteenth Century, 1913, (“19.yy’da Tarih ve Tarihçi­ler”); Germany andtheFrench Revolution, 1920, (“Al­manya ve Fransız Devrimi”); British Documents on the Örigins of War (Temperley ile), 11 cilt, 1926-1938, (“Savaşın Kökenleri Üzerine İngiliz Belgeleri”); Recent Revelations of European Diplomacy, 1927, (“Avrupa Diplomasisine İlişkin Yeni Açıklamalar”); Studies in German History, 1940, (“Alman Tarihi Üzerine İncele­meler”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>