George Bancroft Kimdir

George Bancroft Kimdir, George Bancroft Hayatı Biyografi

ABD’li tarihçi ve siyaset adamı. ABD Deniz Harp Akademisini kur­muştur.

3 Ekim 1800’de Massachussets’in Worchester kentinde doğdu. 17 Ocak 1891’de Washington D.C.’de öldü. Babası din adamıydı. Harvard Üniver­sitesinde okuduktan sonra Almanya’ya gitti ve 1820′ de Göttingen Üniversitesinden doktora derecesi aldı.

1822’de ABD’ye dönen Bancroft, Harvard Üni­versitesinde bir süre Yunanca öğrettiyse de, Harvard’ın eğitim anlayışı ile uzlaşamayarak kısa bir süre sonra ayrıldı. J.C. Cogswell ile birlikte Massachus­sets’in Northampton kentinde Alman yöntemleriyle eğitim veren bir okul kurdu. Round Hill adındaki bu okul, Amerikan orta öğreniminde uyguladığı yeni pedagojik yöntemlerle dikkati çekti.

1831’de kurduğu okuldan ayrılan ve politikaya atılan Bancroft, Demokratik Parti’ye girdi ve Andrew Jackson’u destekledi. 1838’de Boston limanına defter­dar olarak atandı. 1845-1946 yıllarında donanma bakanlığı yaptı ve Maryland’ın Annapolis kentinde Deniz Harp Akademisini kurdu. 1846-1849 arasında İngiltere elçiliği yaptı.

Bancroft, 1850’lerde kölelik sorunu yüzünden Demokratik Parti ile anlaşmazlığa düştü. Kendisi köleliğin kaldırılması için etkin olarak mücadele veren abolitionist grubun içinde olmamasına karşın, De­mokratik Parti’den ayrılarak köleliğe karşı olan Cum­huriyetçi Parti’ye geçti. 1867-1871 arasında Prusya, 1871-1874 arasında da Alman İmparatorluğu’nda elçi olarak bulundu.

  • Eserleri: History of the United States from the Discovery of the Continent, 10 cilt, 1834-1874; (“Ameri­ka’nın Keşfinden İtibaren Birleşik Devletler Tarihi”) The History of the Formation of the Federal Constitution, 1882, (“Federal Anayasa’nın Oluşumunun Tarihi”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>