Gaius Plinius Secundus Kimdir

Gaius Plinius Secundus Kimdir, Gaius Plinius Secundus Hayatı Biyografi

Eski Romalı doğa bilgini ve ansiklo­pedi yazarı. Historia naturalis adlı yapıtı, en geniş kapsamlı ilk ansiklo­pedi olarak kabul edilir.

İtalya’nın kuzeyindeki Novum Comum’da (bu­gün Como) doğdu, 24 Ağustos 79’da Vezüv Yanardağının eteklerindeki Stabiae’de öldü. Tam adı Gaius Plinius Secundus’tur ve “Genç Plinius” adıyla tanına­rak konsüllüğe dek yükselmiş ünlü bir yazar olan yeğeni Gaius Plinius Caecilius Secundus’tan (62 ?- 114 ?) ayırt etmek üzere “Büyük Plinius” diye anılır. Şövalye sınıfından varlıklı bir ailenin oğlu olan Büyük Plinius, edebiyat, güzel söz söyleme sanatı ve hukuk okuyarak iyi bir öğrenim görmesi için, on iki yaşın­dayken Roma’ya gönderildi. 47’de, toplumun yalnız­ca üst sınıflarına tanınmış bir hak olan devlet memur­luğunun ilk aşamasındaki askerlik görevine başladı ve Germanya’daki (Almanya) bir süvari birliğinin ko­mutanlığına getirildi. Askerlik ve tarih konusundaki yapıtlarıyla ilk yazarlık ürünlerini verdiği bu on yıllık görev süresinin bitiminde, 57 ya da 58’de, italya’ya döndü ve büyük olasılıkla Roma’da hukuk öğrenimi­ni tamamlayarak avukatlığa başladı.

Siyasal bir görev almaktan kaçınıp, yalnızca dil bilgisi, konuşma sanatı gibi sakıncasız konularda yapıt verdiği ve yoğun bir araştırmaya yöneldiği o yıllar, Neron’un imparator­luk dönemine (54-68) rastlar. Kız kardeşinin küçük yaşta babasız kalan oğlunu, Genç Plinius’u da gene yıllarda evlat edindiği sanılıyor. Germanya’da bulun­duğu sıralar oğlu Titus ile yakın bir arkadaşlık kurduğu Vespasianus’un 69’da Roma tahtına çıkma­sıyla, Plinius’un yaşamında da yeni bir dönem başla­dı. Güvenini ve dostluğunu kazandığı Vespasianus tarafından, İspanya ve Afrika’daki çeşitli illerin valiliği (procurator) gibi yüksek görevlere atandıktan sonra, Roma donanmasında amiralliğe getirildi. Bü­yük Vezüv püskürmesinin Pompeii ve Herculanum kentlerini yerle bir ettiği 24 Ağustos 79’da, Napoii Körfezi’nin hemen kuzeyindeki Misenum’da üslen­miş filonun komutanıydı.

Genç Plinius’un aktardığı­na göre, panik içinde Stabiae kıyılarına yığılan halkın bir bölümünü gemileriyle kurtardıktan sonra, yanar­ dağın patlamasını yakından izleyip not almaya çalışır­ken zehirli gazlardan boğularak öldü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>