Gabriela Mistral Hayatı

Gabriela Mistral Kimdir, Gabriela Mistral Hayatı Biyografi

Şilili şair ve eğitmen. Nobel Ödülü’ nü kazanan ilk Latin Amerikalı kadın edebiyatçıdır.

6 Nisan 1889’da Vicuna’da doğdu, 10 Ocak 1957’de New York’ta, Hempstead’de öldü. Asıl adı Lucia Godoy Alcayaga’dır. Gençliğinde Şili’nin çeşit­li kırsal yörelerinde öğretmenlik yaptı. Bu arada taşra gazetelerinde şiir ve yazıları çıktı. 1914’de “Sonetas de la muerte” (“Ölüm Soneleri”) şiiri ile Juegos Floral Ödülü’nü kazandı.

1922’de, Meksika eğitim bakanı yazar Jose Vasconcelos’un (1882-1959) çağrılısı ola­rak Meksika’ya gitti. Orada kırsal bölgelerde yapıla­cak eğitim reformu konusunda danışman olarak çalıştı. Aynı yıl New York’ta ilk şiir kitabı Desolaciön (“Yıkım”) yayımlandı. 1925’ten sonra Şili Dış işleri Bakanlığında göreve başladı. Avrupa ve Amerika’nın çeşitli kentlerinde konsolos olarak bulundu. Birleşmiş Milletler’de Şili’yi temsil etti. Birçok dergide yazıları çıktı. 1945’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Son yıllarını ruhsal rahatsızlıklar içinde geçirdi.

Mistral ödül kazanan ünlü şiiri “Sonates de la muerte”yi nişanlısının kendini öldürmesinden sonra yazmıştır. Bu trajik aşkın yarattığı hüzünlü havanın tüm şiirlerinde yer aldığı izlenir. Mistral’ın dine bağlılığı, annelik özlemi, sevecenliği, doğa sevgisi ve toplumdaki adaletsizliklere karşı öfkesi şiirlerine de yansımıştır. Yapıtlarında insanların yaşam karşısında duydukları bezgin tavırları ele almış ve bu karamsar­lıkları evrensel bir sevgiye dönüştürmeye çaba göster­miştir.

  • Eserleri (başlıca): Desolaciön, 1922, (“Yıkım”); Ter- nura, 1924, (“Şefkat”); Tala, 1938, (“Düşüş”); Lagar, 1954, (“Üzüm Cenderesi”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>