Friedrich Hölderlin Kimdir

Friedrich Hölderlin Kimdir, Friedrich Hölderlin Hayatı Biyografi

Alınan, şair. Tanrı’nın, doğanın ve insanın bir sayıldığı zamanlara geri dönmeyi istemiş, şairin Tanrı ile in­sanlar arasında bir köprü niteliği taşıdığına inanmıştır.

Johann Christian Friedrich Hölderlin, 20 Mart 1770’de Laffen’de doğdu, 7 Haziran 1834’de Tübingen’de öldü. İki yaşındayken babasını, dokuz yaşında ise çok sevdiği büyükbabasını kaybetti. Kendinden küçük dört kardeşi de kısa aralıklarla öldüler. Bütün bu ölümler, onu derinden etkiledi. Latince öğreten bir okula yollandı. Daha sonra ünlü bir din okulu olan Maulbronn Manastırı’nda okudu ve 1788’de de ünlü Tübingen Manastırı’nda dinbilim öğrenimine başladı. Orada Hegel’le ve kendinden beş yaş küçük olan Schelling’le dostluk kurdu. Din bilimci olarak kalmak istemediğinden 1793’de, Schiller’in arkadaşı Charlotte von Kalb’ın evinde özel öğretmenlik yaptı. 1795’de Jena’ya gitti. O yıllarda Jena Üniversitesi’nde profe­sör olan Fichte’nin derslerine devam etti. Orada Schiller ve Goethe ile görüşmeye başladı.

Schiller’e büyük bir önem veriyordu. Ancak Schiller’in onun şiirlerini Goethe’ye göstermesi ve Goethe beğenme­yince de geri çevirmesi Hölderlin’i düş kırıklığına uğrattı. 1796’da bir bankacı olan Gontard’ın evinde özel öğretmenlik etmeye başladı. Burada öğrencisinin annesi Suzette Gontard’a karşı derin bir yakınlık duydu ve sonraları onu ünlü yapıtı Hyperion’daki Diotima tipiyle ölümsüzleştirdi.

1802’de özel öğret­men olarak kısa bir süre Bordeaux’ya gitti. Aynı yıl içinde Süzette Gontard’ın genç yaşta ‘ ölmesinden sonra Hölderlin’de ruhsal bozukluklar görülmeye başladı. 1806’da Stuttgart’tayken hükümet doktoru onda saldırganlık belirtileri saptayarak zorla Tübin- gen’g yolladı. Hölderlin yolda kaçmayı denediyse de başaramadı, Tübingen’e geldiğinde tümüyle çıldır­mıştı. Yaşamının bundan sonrasını Neckar nehri kıyısında, denetimine verildiği bir marangoz ailesinin evindeki kulede geçirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>