Fredrik Bajer Kimdir

Fredrik Bajer Kimdir, Fredrik Bajer Hayatı Biyografi

Danimarkalı siyaset adamı. 1908 Nobel Barış Ödülü’nü almıştır.

21 Nisan 1837’de Nastved yöresinde doğdu. 1864’de Danimarka ordusunun Prusya karşısında yenilerek terhis edilmesine kadar askerlik yaptı. Bu tarihten başlayarak, kadın hakları ve barış için müca­dele eden grupların önde gelen temsilcilerinden biri oldu. 1871’de Danimarka Kadınlar Birliği’ni, 1882’de Tarafsız Danimarka Birliği’ni kurdu. Tarafsız Dani­marka Birliği, 1885’de Danimarka Barış Derneği, II.Dünya Savaşı’ndan sonra da Danimarka Milletler Birliği adını aldı.

1872-1895 arasında Danimarka parlamentosunda sol-kanat milletvekilleri arasında yer alan Bajer, Danimarka’nın tarafsızlık politikasının önde gelen savunucularındandı. 1885’de toplanan ilk İskandinav Barış Konferansı’na delege olarak katılan Bajer, Bern’ deki Uluslararası Barış Bürosu’nun kurulmasına öncülük etti ve 1907’ye değin bu kuruluşun başkanlı­ğını yaptı.

1908’de Nobel Barış Ödülü’nü İsveçli politikacı Klas Pontus Arnoldson ile paylaşan Bajer, 22 Ocak 1922’de Kopenhag’da öldü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>