Frederick Gowland Hopkins Kimdir

Frederick Gowland Hopkins Kimdir, Frederick Gowland Hopkins Hayatı Biyografi

İngiliz, biyokimyacı. Aminoasitlere ilişkin buluşları ve vitaminlerin keşfi­ne temel oluşturan çalışmalarıyla ta­nınmıştır.

20 Haziran 1861’de Eastbouriıe’da doğdu, 16 Mayıs 1947’de Cambridge’de öldü. Londra Üniversitesinde kimya öğrenimi gördüğü , sırada 1888’de Guy’s Hospital’da tıp öğrenimine başlayan Hopkins, 1898’de Cambridge Üniversitesinde kimyasal fizyo­loji okutmanı olarak görev aldı. 1914’de bu kurumda­ki ilk biyokimya profesörü olan Hopkins, emekli olduğu 1943 yılına değin Cambridge’de görev yaptı. 1925’de “Sır” unvanı alan, 1926’da Royal Society’nin Copley Madalyası’yla ödüllendirilen Hopkins, sağlı­ğın korunmasında önemli olan ve bugün “vitamin” olarak bilinen temel besleyici öğelere ilişkin çalışma­ları nedeniyle C.Eijkman ile birlikte 1929 Nobel Fizyoloji ve Tıp Odülü’nü paylaştı. 1931’de de Royal Society’nin başkanlığına getirildi.

İlk çalışmalarında ürik asit üretimini araştıran ve 1901’de S.W.Cole ile birlikte bir aminoasit olan triptofanı bulan Hopkins, triptofan ve bazı aminoasitleri bazı hayvanların aldıkları besinlerden üreteme- diklerini, dolayısıyla besinde doğrudan verilmeleri gerektiğini ileri sürdü. Böylelikle temel aminoasitler kavramı konusunda önemli bir adım atan Hopkins, yapay sütle beslenen sıçanlarda görülen büyüme geriliğinin günlük beslenmelerine bir miktar inek sütünün katılmasıyla ortadan kalktığı ve büyümenin hızlandığı gözleminden yola çıkarak, hayvanların beslenmesinde yalnızca saf protein, ya%, karbonhidrat ve tuz karışımının yeterli olmadığım ileri sürdü, inek sütünde bulunan ve daha sonra “vitamin” olarak adlandırılacak “yardımcı besin ögeleri”ni tanımladı. Bu konudaki çalışmaları başka araştırmacıların bulgularıyla tümüyle desteklenmemekle birlikte, Hopkins’ in beslenmeye ilişkin incelemeleri vitaminlerin keş­fine temel oluşturmuştur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>