François Quesnay Kimdir

François Quesnay Kimdir, François Quesnay Hayatı Biyografi

Fransız, düşünür ve iktisatçı. İktisadın bir bilim olarak gelişmesinde ilk sistem­li öğretiyi oluşturan Fizyokratların önde gelen temsilcisidir.

4 Haziran 1694’de Paris yakınlarında Mere kasaba­sında doğdu, 16 Aralık 1774’de Paris’te öldü. Orta halli bir taşra avukatının oğlu idi. Maddi güçlükler yüzünden geç ve eksik bir eğitim yaptı. Genç yaşta tıbba duyduğu aşırı ilgi nedeniyle tıp diploması olmamasına karşın hekimliğe başladı. Kısa bir süre içinde hekimliği ve tıbbi incelemeleri ile ünlendi. Önce Villeroy dükünün sonra da Madame de Pompadour’un himayesine girerek Versailles’a yerleşti. Sarayda hekimlik yaparken 1744’de tıp diploması aldı. Daha sonra XIV. Louis’nin başheki­mi oldu.

Quesnay iktisadi konularla ilgilenmeye oldukça geç başladı. İlk kez saray çevrelerinde “iktisatçık -” diye anılan düşünürlerle ilişkileri onu iktisadi konuları incelemeye yöneltmişse de bu alandaki ilk denemelerini 62 yaşında iken Dideı ot’nun Ansiklopedi’si için yazdı. Bunlar, “çiftçiler” ve “tahıl” üstüne iki makaleydi. İki yıl sonra kralın özel matbaasında az sayıda basılan Tableau economique’\ (“İktisadi Tablo”) yazdı. Bu kitap ona büyük bir ün kazandırdı. 1763’de Amsterdam’da Mirabeau ile birlikte yayımladığı Philosnphie rurale’de (“Kırsal Felsefe”) Tableau economique yeni bir biçimde yer aldı. Sonraki yıllarda Journal de l’agrkulture, du commerce et des fınanees ve Ephemecides d’un ci toy en dergilerinde yazdığı makaleler, Fizyokrasi diye anılacak okulun ana görüşlerinin oluşmasına katkıda bulundu. Dupont de Nemours, Quesnay’in bu çalışmalarından derlenmiş ve kendi sunuşlarını da içeren bir kitabı Pbysiocratie (“Fizyokrasi”) adı altında yayımlayarak daha geniş bir kitleye mal etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>