François de La Mothe Hayatı

François de La Mothe Kimdir, François de La Mothe Hayatı Biyografi

Fransız, düşünür. Aşırı bir Kuşkuculuk’u savunmuştur.

François de La Mothe Le Vayer Paris’te doğdu, aynı kentte öldü. Bütün Avrupa’yı gezdikten sonra, 1625’de devlet işlerinde görev aldı. 1639’da Fransız Akademisi’ne seçildi. 1647’de Fransız veliahtının eğitmeni oldu. Mersenne, Patin, Descartes, Gassendi ve Moliere ile yakınlık kurdu.

La Mothe üzerindeki etki kaynağı Montaigne ve Sekstos Empeirikos’tur. Büyük saygıyla andığı bu yazarların yapıtlarına bir yenilik getirmemiş olmasına karşın, Kuşkuculuk’u daha da uç noktalara götürerek us dışı bir tutuma varmıştır. O da, Montaigne gibi us ve deneyle ulaşılamayacak gerçeğin inan ve içe doğuşla elde edileceğini söyler. Ancak, inan konusundaki içtenliği tartışmalıdır. Usun. ve deneyin güvenilmez olduğu konusunda örnekler vermekle yetinmiştir. Yıkıcı tutumunu bütün gücüyle bilimselliğe de uygu­lamış, çağında kurulan yeni doğa bilimine ve Descartes’in felsefesine karşı çıkmıştır. Mantığın ve fiziğin güvenilmez, bilimin ise Tanrı’ya saygısızlık olduğunu ileri sürmüştür.

Eserleri (başlıca): Oeuvres, 15 cilt, 1669, (“Yapıt­lar”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>