Francis Ponge Kimdir

Francis Ponge Kimdir, Francis Ponge Hayatı Biyografi

Fransız, şair. Doğadaki varlıklarla nesneleri konu edindiği şiirlerinde an­siklopedik bilgi ile lirik bir anlatımı ustaca bağdaştırmıştır.

27 Mart 1899’da Montpellier’de doğdu. Ortaöğ­renimini Avignon ve Paris’te tamamladıktan sonra Sorbonne Üniversitesinde edebiyat ve felsefe, Paris Üniversitesi’nde ise hukuk öğrenimi gördü. 1923’de Paris’teki Gallimard Yayın evinin sekreterliğini üst­lendi. 1931-1937 arasında Hachette Yayınevinde görev aldı. 1952-1967 arasında çeşitli üniversitelerde öğretim üyeliği yaptı. Birçok ödülün yanı sıra 1984’de Fransız Akademisinin Şiir Ödülü’nü kazandı.

Ponge şiirlerinde insana ve insanın, yapmacık olduğuna inandığı duyarlığına yer vermeden, doğanın, nesnelerin saf gerçeğini yakalamaya çalışmıştır. Amacı, çiçekten çakıl taşına değin, doğadaki tüm varlık ve nesneleri bir yandan elle tutulur, gözle görülür özellikleri ile tanımlamak, bir yandan da bunların özünü yakalamak, her birini kendi içsel değerleri içinde birer olgu olarak görmektir. En önemli yapıtlarından Le parti pris des choses’da (“Nesnelerden Yana”) bu görüşleri açık biçimde yer alır. Ponge’un şiir yoluyla evren olgusuna yaklaşma denemesi, Yeni Roman akımının temsilcilerini, özel­likle A.Robbe-Grillet’yi etkilemiştir. Braque Lithog- raphe (“Litografici Braque”), Pourun Malherbe (“Bir Malherbe İçin”), Lafabrique dupre (“Çayır Fabrika­sı”) gibi yapıtlarında ise sanat ve sanatta yaratıcılık üzerine görüşlerini aktarmıştır.

Eserleri (başlıca): Le parti pris des choses, 1942, (“Nesnelerden Yana”); L’oeillet, la guepe, le mimosa, 1946, (“Karanfil, Yabanarısı, Mimoza”); Le carnet du bois des pins, 1947, (“Çam Ağacının Güncesi”); Proemes, 1949; Des cristaux naturels, 1950, (“Doğa! Billurlar”); La rage del’expression, 1952, (“Anlatımın Öfkesi”); Le grand recueil, 3 cilt, 1961, (“Büyük Derleme”); Pour un Malber- be, 1965, (“Bir Malherbe İçin”); Le savon, 1967, (“Sa­bun”); La fabrique du pre, 1971, (“Çayır Fabrikası”); L’atelier

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>