Felipe González Kimdir

Felipe González Kimdir,Felipe González Hayatı ve Biyografi

(1942)

İspanyol siyaset adamı. İspanya Sosyalist İşçi Partisinin genel sekreteri ve İspanya başbakanıdır.

Sevilla’da doğdu. Hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra bir süre Belçika’daki Louvaine Katolik Üniversitesi’ne devam etti. 1962’de İspanyol Sosyalist Gençliği adlı örgüte, 1964’de de İspanyol Sosyalist İşçi Partisi’ne (Partido Socialista Obrero Espanöl-PSOE) üye oldu. 1966’da Sevilla’da işçilerin sorunlarını çözmek amacıyla bir hukuk bürosu kurdu. Aynı yıl Sevilla Üniversitesinde iş hukuku ve sendikacılık dersleri vermeye başladı.1970’de PSOE’nin Yürütme Komitesi’ne seçilen Gonzales, 1974’de partinin genel sekreteri oldu. Ara­lık 1976’da PSOE’nin 1932’den sonraki ilk yasal kongresini topladı. Nisan 1978’de PSOE’nin Sosyalist Halk Partisi ile birleşmesinde etkin rol oynadı. PSOE’nin Mayıs 1979’da toplanan kongresinde, delegelerin çoğunluğunun, partinin daha geniş bir seçmen kitlesinin desteğini sağlamak için Marxist ilkelerden ödün vermesine karşı çıkmaları üzerine, genel sekreterlik görevinden istifa etti. Eylül 1979’da toplanan özel kongrede, bu grubun etkinliğini yok ederek yeniden genel sekreter oldu. Aynı yıl PSOE’nin parlamento grubunun başkanlığını üstlendi.

PSOE’nin Aralık 1982’de yapılan seçimleri kazanması üzerine başbakan olan Gonzales, iç politikada Franco diktatörlüğü döneminin etkilerini yok etmek amacıyla siyasi partiler arasında uzlaşmanın sağlanmasından, dış politikada ise bağlantısızlıktan yanadır.

Eserleri (başlıca): What is Socialism? 1976, (“Sosya­lizm Nedir?); PSOE, 1977, (“İspanyol Sosyalist işçi Partisi”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>