Eupatrides Ne Demek

Eupatrides anlamı nedir, Eupatrides ne demek

Eupatrides (Yunancada “iyi bir soydan gelen”), Eski Atina’da soylulara verilen ad. ikinci ve üçüncü basamaklarında demiourgoi (zanaatkârlar) ve geomoroi (köylüler) zümrelerinin yer aldığı üç sınıflı bir toplum­sal sistemin tepesinde yer alıyorlar ve büyük bir olasılıkla Yunan kent devletlerinin ilk egemen sınıfını meydana getiriyorlardı. İÖ 594 öncesinde hemen hemen bütün devlet görevlerini ellerinde tuttukları ve Arkaik dönemdeki Eski Yunan aristokrasisiyle kar­şılaştırılabilecek bir siyasal tekele sahip oldukları sanılmaktadır. Tipik biçimiyle Atina’da yaşanan bir gelişme sonucu, yük­selen tüccar sınıfına zamanla yenik düştü­ler. Devlet görevleri için mülkiyet ölçüsü getiren Şolon’un reformlarıyla kısıtlanan güçleri, İÖ 580’den sonra tamamen ortadan kalktı.

Klasik dönemde prytaneion’éak\(*) mah­kemeyi oluşturan kabile reisleri (phylobasi- leis), eupatrides’ler arasından seçilirdi. Ro­ma döneminde yazılı hale getirilen kutsal yasalara ilişkin bilgileri babadan oğula akta­ran dinsel tören “yorumcuları” olan eksege- res’lere de eupatrides’ 1er denirdi.’ Ama Ati­nalılar kamuyu ilgilendiren dinsel sorunlar­da eksegetes’lerden çok profesyonel kâhin­lere (manteis) danışırlardı. Daha sonra bazı soylu ailelerin siyasal alanda yeniden güç kazanmalarına karşın, eupatrides’ 1er sınıf olarak hiçbir zaman siyasal egemenliklerini geri alamadılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>