Eugène Fromentin Kimdir

Eugène Fromentin Kimdir,Eugène Fromentin Hayatı ve Biyografi

(1820-1876)

Fransız ressam, sanat tarihçisi ve yazar. Kuzey Afrika’yı egzotik bir biçimde betimleyen resimleriyle ta­nınmıştır.

24 Ekim 1820’de Fransa’da La Rochelle’de doğ­du, 27 Ağustos 1876’da Saint Maurice’de öldü. Hukuk öğrenimi yaptıktan sonra 1839-1843 arasında Paris’te resim öğrenimi gördü. Mısır’a ve birçok kez de Cezayir’e yolculuklar yaptı. 1847’den başlayarak resimlerini sergiledi. 1874’te Concourt Akademisi’ne seçildi.

Fromentin, Marilhat ve Decamps gibi ressamlar­la birlikte doğu manzaralarını ve egzotik temaları işleyen bir resim akımına bağlıdır. Manzaraları ve insanlarıyla Kuzey Afrika, özellikle de Cezayir, yapıtlarının esin kaynağıdır. Cezayir’de Hasat, Cey­lan Avı ve Magrip’te Gömme Töreni gibi ilk dönem resimlerinde kaba bir üslup görülür. Zenci Cambazlar ve Vahanın Bittiği Yer gibi daha sonraki ürünlerinde gri tonlar egemendir. Bunlarda Corot’nun etkisi de izlenir. Fromentin 1860’tan sonra ise Delacroix’nın etkisine girmiştir. Arap Şahin Avcısı, Balıkçıl Avı gibi bu dönem yapıtlarında aydınlık ve parlak renkler öne geçmiştir. Fromentin’in Doğu’yu konu alan resimleri doğrudan izlenimlere dayanır. Kuzey Afrika manza­ralarını ve o bölge insanlarının giyim kuşamlarını büyük bir ayrıntıyla çizmiştir. Resmindeki egzotik hava Edmond Duranty (1833-1880) gibi doğalcı (natüralist) ressamların eleştirilerine hedef olmasına yol açmıştır.

Fromentin, resim ve sanat tarihinin yanı sıra edebiyat alanında da başarılı ürünler vermiştir. Ayrı­lıkla sonuçlanan bir aşkı konu alan Dominique, psikolojik roman türünün iyi bir örneğidir. Un ete dans le Sahara (“Sahra’da Bir Yaz”), Une annee dans le Sahel (“Sahel’de Bir Yıl”) adlı gezi kitaplarında ise Sahra dünyasını renkli bir anlatımla yansıtır.

Eserleri (başlıca): Resim: Cezayir’de Şahin Avı, 1863; Cezayir’de Hasat; Ceylan Avı; Magrip’te Gömme Töreni; Zenci Cambazlar; Vahanın Bittiği Yer; Arap Şahin Avcısı; Balıkçıl Avı; Rahip; Arap Süvarilerin Molası. Sanat Tarihi: Les Maitres d’autrefois, 1876, (“Eski Zaman Ustaları”). Roman: Dominique, 1862. Gezi Yazısı: Un ete dans le Sahara, 1857, (“Sahra’da Bir Yaz”); Une annee dans le Sahel, 1858, (“Sahel’de Bir Yıl”); Voyage en Egypte, (ö.s.), 1935, (“Mısır Yolculuğu”).

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>