Eugen Goldstein Kimdir

Eugen Goldstein Kimdir,Eugen Goldstein Hayatı ve Biyografi

(1850-1930)

Alman, fizikçi. Seyreltilmiş gazlarda elektrik boşalımı sırasında gözlenen ışınlar üstüne çalışmalarıyla tanınmıştır.

5 Eylül 1850’de Yukarı Silezya’nın Gleiwitz kentinde (bugün Polonya’da Gliwice) doğdu, 25 aralık 1930’da Berlin’de öldü. 1869’da Breslau Üniversitesinde başladığı eğitimini 1870’ten sonra Berlin Üniversitesinde sürdürdü ve 1881’de doktorasını aldı. 1878’de Berlin Gözlemevi’nde çalışmaya başla­yan Goldstein, 1890-1896 arası Physikalisch Techni- sche Reichsanstalt’ta görev aldı. Uzun bir süre evinde kurduğu laboratuvarda araştırmalarını sürdüren, 1908’de Royal Society’nin Hughes Madalyası’m alan Goldstein, 1927’de Potsdam Gözlem evinde astrofizik bölümünün başkanlığına getirildi.

Düşük basınçtaki gazlarda elektrik boşalımını Helmholtz ile birlikte araştırmaya başlayan Goldste­in, yaklaşık elli yıllık bir süre içinde boşalım sırasında gözlenen ışınları ayrıntılı bir biçimde inceledi. 1876’da yayımladığı ilk makalesinde daha önce Plücker ve Hittorf’un inceledikler ışınlara”katot”ışınları adını verdi. Önüne konan cisimlerin boşalım tüpünde gölgelere yol açtığını bulduğu bu ışınların, elektrik ve manyetik alanlar tarafından saptırılmasını inceledi. J.J.Thomson daha sonra bu ışınların “elektron” adını verdiği eksi yüklü parçacıklardan oluştuğunu ortaya çıkarmıştır.

Goldstein 1886’da boşalım tüpünde, katot ışınlarına ters yönde salınan ışınların varlığını saptadı. Boşalım tüpünün anot ucundan kaynaklandığını ve katot ucunda açtığı kanallardan geçtiğini saptadığı bu ışınlara “kanal” ışınları adını verdi. Perrin’in 1895’de artı yüklü parçacıklardan oluştuğunu gösterdiği bu ışınlar daha sonra Wien, J.J.Thomson veRutherford’ un çalışmalarıyla protonun keşfedilmesinde etken olmuştur.

Kutup ışıkları ve tayf ölçüm üstüne de araştırmaları bulunan Goldstein’ın kanal ışınlarına ilişkin çalışmaları kütle spektroskopisinin gelişmesine katkı­da bulunmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>