Etienne Geoffroy St. Hilaire Kimdir

Etienne Geoffroy St. Hilaire Kimdir,Etienne Geoffroy St. Hilaire Hayatı ve Biyografi

(1772-1844)

Fransız, doğabilimci. Deneysel em­briyoloji, paleontolojik evrim ve tera- tolojinin kurucusudur.

15 Nisan 1772’de Etampes’ta doğdu, 19 Haziran 1844’de Paris’de öldü. Babasının isteğine uyarak bir süre Navarre Kolejinde hukuk okuyan Geoffroy Saint Hilaire,daha sonra tıp çalışmalarına yöneldi ve önce College du Cardinal’de, ardından College de France’da eğitim gördü. Daha sonra ilgisini, Rahip ReneJust Haüy ve Daubenton’un etkileriyle zooloji konusunda yoğunlaştırdı. 1793’de çalışmaya başladığı Jardin des Plantes’ın aynı yıl Doğa bilim Müzesi’ne dönüştürülmesinin ardından müzeye bağlı ‘Omurgalı Hayvanlar Tarihi’ bölümüne öğretim görevlisi olarak atandı. 1794’de, Fransa’daki ilk zooloji derslerini verdi. 1798’de Napoleon’un Mısır seferine bilim kurulu üyesi olarak katıldı. 1809’da Paris Üniversitesinde zooloji profesörlüğüne getirildi ve bu görevi müzedeki göreviyle birlikte 1840’a değin sürdürdü. 1807’de Bilimler Akademisi’ne seçilen Geoffroy Saint- Hilaire 1815’ten sonra da kısa bir süreyle, doğduğu kentin milletvekilliğini yaptı.

Geoffroy Saint-Hilaire, ana uğraşı olan karşılaştırmalı anatomi konusunda, daha önce de kimi bilim adamlarınca savunulmuş olan “organik yapı birliği” ilkesini temel aldı. Eski doğa bilimciler gibi organları biçimlerine göre sınıflayıp, değişmeyen yapılar olarak ele almak yerine, aralarındaki ilişki ve bağlantılardan yola çıktı ve birbirine benzeyen organların hangi canlıda olursa olsun benzeşik organlar olduğunu, ayrıca bir organın büyümesinin, bir başka organ körelmedikçe olanaksız olduğunu ileri sürdü. Benzerliklerin, evrimsel gelişim düzeyleri farklı hayvanlar arasında da bulunduğunu gösteren gözlemlerine dayanarak, her türün aynı yapı taşlarına sahip olduğunu ve türlerin tek bir cinsin evrimiyle, yalından karmaşığa doğru geliştiklerini savundu. Zoolojiye ilişkin görüşlerini paleontoloji araştırmalarıyla da doğrulamaya çalışarak, palentolojik evrim görüşünün kurucusu oldu.

Geoffroy Saint-Hilaire’in, organik yapı birliği ilkesini omurgasızlara da uygulamayı amaçlayan çalışmaları, hayvanları ayrı ve değişmeyen gruplar içinde inceleyen ve evrimci görüşleri kabul etmeyen, yakın çalışma arkadaşı Cuvier ile arasındaki ünlü tartışmayı başlattı. Geoffroy Saint-Hilaire, Avrupalı bilim adamlarının bir çoğunu etkileyen bu tartışmada savunduğu görüşlerle, Darwin’in evrim kuramının kabul edilmesine uygun bir ortam yaratmayı başarmıştır.

Eserleri (başlıca):5»r la classification des mammiferes (G. Cuvier ile), 1795, (“Memelilerin Sınıflandırılması Üzerine”); Pbilosophie anatomiaue, 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>