Ernst Kuhnel Hayatı

Ernst Kuhnel Kimdir, Ernst Kuhnel Hayatı Biyografi

Alman sanat tarihçisi. İslam sanatı ve arkeolojisi alanındaki çalışmalarıyla tanınmıştır.

26 Ekim 1882’de Neubrandenburg’da (bugün DAC’de) doğdu, 5 Ağustos 1964’de Berlin’de öldü.

Önce, hariciyeci olmak isteğiyle Paris, Viyana ve Münih’te hukuk öğrenimi gördü. 1902’den sonra Münih Üniversitesinde arkeoloji derslerini izledi. 1906’da Heidelberg Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. 1906-1909 arasında İtalya, Kuzey Afrika ve İspanya’da bir inceleme gezisine çıktı. 1909’da sanat tarihçisi Sarre ile birlikte Berlin Devlet Müzeleri’nde ilk büyük İslam yapıtları sergisini düzenledi. Daha sonra, Sarre’nin kurduğu Berlin Müzeleri İslam Böiümü’nde çalışmaya başladı. 1912’de yine Sarre ile Irak’ta Samarra’daki arkeolojik kazılara katıldı. 1915’de Alman yönetimi tarafından özel bir görevle Fas’a önderildi, I.Dünya Savaşı’mn sonuna değin orada kaldı. Daha sonra kısa bir süre İspanya’ya giderek çeşitli üniversitelerde dersler verdi ve İslam kültürünü inceledi. 1928 dolaylarında ABD’li bilim adamlarıyla birlikte Kresiphon kazılarına katıldı.

Eserleri (başlıca): Maurische Kunst, \909, (“Magrib Sanatı”); Islamische Kleinkunst 1925, (“İslam Elsanatla- rı”); Islamische Schriftkunst, 1942, (“İslam Yazı Sanatı”); Die Arabeske, Sinn und Wandlung eines Ornaments, 1949, (“Arabesk Bir Süslemenin Anlam ve Değişimi”); Die Moschee, 1949, (“Cami”); Cairene Rugs and Otbers Tecbnically Related, lHh-17th Century, 1957, (“15.-17.yy Kahire Halıları ve Teknik Bakımdan Benzerleri”)\Arte de Oriente Islâmico, 1963, (“İslam Sanatı”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>