Erasmus Bartholin Hayatı

Erasmus Bartholin Kimdir, Erasmus Bartholin Hayatı Biyografi

Danimarkalı fizikçi, matematikçi ve hekim. Işığın çift kırılma özelliğini keşfetmiştir.

13 Ağustos 1625’de Roskilde kentinde doğdu. 4 Kasım 1698’de Kopenhag’da öldü. Kopenhag Üniversitesinin tıp ve tanrı bilim profesörlerinden Kaspar Bartholin’in (1585-1629) oğlu, çağının ünlü matema­tik ve anatomi bilginlerinden Thomas Bartholin’in (1616-1680) kardeşidir. Babası, dişi memelilerde döl- yolunun iki yanında yer alan ve salgısını dölyolu girişine boşaltan “Bartholin bezleri”ni, ağabeysı ise insanda lenf (akkan) sistemini tanımlamıştır. Her üçü de, Berthelsen olan gerçek aile adını hiç kullanmamış­lar, Latince Bartholinus ve onun kısaltması olan Bartholin adıyla tanınmışlardır.

1646’dan başlayarak Hollanda, İngiltere, Fransa ve İtalya’da öğrenim gören Bartholin, sağlam bir matematik ve fizik eğitimi almış, eski Yunan fizikçile­rinin optik konusundaki yapıtlarını inceleyerek kimi­lerini Latince’ye çevirmişti. 1654’de İtalya’daki Pado- V3 Üniversitesinden tıp diplomasını altıktan sonra Danimarka’ya döndü ve 1656’da Kopenhag Üniversıtesi’nde geometri ve tıp profesörlüğüne getirildi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>