Engelbert Humperdinck Hayatı

Engelbert Humperdinck Kimdir, Engelbert Humperdinck Hayatı Biyografi

Alman, besteci. Wagner tarzındaki operalarıyla tanınmıştır.

1 Eylül 1854’de Sieberg’de doğdu, 27 Eylül 1921’de Neustrelitz’de öldü. Lise öğreniminden sonra 1872’de Köln Konservatuvarı’na girdi. 1877-1879 arasında Münih’te Kraliyet Müzik Okulu’nda öğrenim gördü. 1879’da burs kazanarak İtalya’ya gitme olanağı buldu. Burada tanıştığı Richard Wagner’in çağnsı üzerine Bayreuth’a giderek 1880-1881’de Parsifal operasının hazırlıklarında ona yardımcı oldu. 1885-1887 arasında Barcelona Konservatuvarında öğ­retmenlik etti. Almanya’ya döndükten bir süre sonra da 1890’da Frankfurt’taki Yüksek Konservatuvar’da çalışmaya başladı. 1896’ya değin sürdürdüğü bu görevin yanı sıra, Frankfurter Zeitung adlı gazetede müzik eleştirileri yazdı. 1900’de Berlin’deki Bestecilik Yüksek Okulu yöneticiliğine ve Kraliyet Sanat Aka­demisi Senatosu üyeliğine getirildi.

Humperdinck’in en önemli yapıtları opera ve oyun müziği alanındadır. Ancak 1893’de sahnelenen Hansel ile Gretel operasının başarısına daha sonraki yapıtlarında ulaşamamıştır. Bu, sanatındaki bir gerile­meden çok, aynı tarzı sürdürme eğiliminin getirdiği bir kendini yinelemenin sonucudur. Konusunu Grimm Kardeşler’in masalından alan Hânsel ile Gre­tel, Wagner’in geliştirdiği tekniklerin olduğu gibi alınıp kullanıldığı operalar arasında, özgün ve kalıcı bir başan sağlayabilmiş hemen hemen tek yapıttır. Üstelik Humperdinck bu teknikleri, Wagner’in dra­matik anlayışına bağlı kalmadan ve onun operalarındaki destansı konulara yönelmeden kullanmıştır. Hânsel ile Gretel”in en çok ilgiyi çekmiş yönlerinden biri de özgün armonik yapısı ve orkestra renklerinin yanı sıra, dünyaya ve yaşama çocukların gözüyle bakabilmiş olmasıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>