Emma Goldman Kimdir

Emma Goldman Kimdir,Emma Goldman Hayatı ve Biyografi

(1869-1940)

Litvanya asıllı kadın eylemci. Anarşizm hareketinin ABD’deki temsilcilerindendir.

27 Haziran 1869’da Litvanya’nın Kovno kentinde doğdu, 14 Mayıs 1940’ta Kanada’nın Toronto kentinde öldü. Yahudi bir ailenin kızıdır. 1885’de ABD’ye göç ederek Rochester’deki bir tekstil fabrikasında çalışmaya başladı. Bu sırada Alman asıllı sosyalistlerin düzenledikleri siyasi toplantılara ve gösterilere katıldı. 1889’da taşındığı New York’ta Rus anarşist Alexander Berkman’la tanıştı. Onun etkisiyle anarşist oldu.

1892’de Carnegie Çelik Şirketi işçilerinin sendikalaşmasını engellemeye çalışan sanayici Henry Clay’ e karşı Berkman’ın düzenlediği suikastin hazırlıklarına katıldı. 1893’de New York’taki işsizleri dükkanlardaki yiyecekleri yağmalamaya teşvik ettiği için tutuklandı. Serbest bırakıldıktan sonra eylemlerine ara verdi ve bir süre hemşirelik ve ebelik yaptı. 1906’da Berkman hapisten çıkınca, onunla birlikte doğum kontrolü, kadın hakları gibi konularda toplantılar ve eylemler düzenledi. I.Dünya Savaşında askere gitme zorunluluğuna karşı çıkan eylemleri nedeniyle 1917’de Berkman’la birlikte tutuklandı. 1919’da ser­best bırakıldı ve ABD yönetimi tarafından sınır dışı edildikten sonra SSCB’ye gitti. SSCB’de kısa bir süre kaldıktan sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde gezdi. İspanya İç Savaşı’nda anarşistleri etkin bir biçimde destekledi. Bir süre İngiltere ve Fransa’da yaşadıktan sonra Kanada’ya gitti ve orada öldü.

Eserleri (başlıca): Mother Earth, 1906-1917, (“Top­rak Ana”); Anarchism and Other Essays, 1910, (“Anar­şizm ve Diğer Denemeler”); The Social Significance of Modern Drama, 1914, (“Çağdaş Tiyatro’nun Toplumsal Önemi”); My Disillusionnıent in Russia,192i, (“Rusya’da- kı Düş Kırıklığım”); Living My Life, (otobiyografi), 1931, (“Hayatımı Yaşarken”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>