Emilio de’ Cavalieri Kimdir

Emilio de’ Cavalieri Kimdir,Emilio de’ Cavalieri  Hayatı ve Biyografi

(1550-1602)

İtalyan, besteci. Dramatik müziğin ilk önemli temsilcilerindendir.

Yaklaşık 1550 yıllarında, Roma’da doğdu, 11 Mart 1602’de, aynı yerde öldü. Asil bir ailedendi. 1578’den 1584’e değin Roma’daki Santissimo Croci fisso Kilisesinin orgculuğunu yaptı. Daha sonra Floransa’ya geçti ve 1588-1596 arasında, Toskana Sarayında “Sanat ve Sanatçılar Genel Denetçisi” olarak çalıştı. 1589’da Toskana Gran Dükü’nün evlilik töreni için intermezzolar besteledi.

Cavalieri, Floransa’da, Giovanni Bardi ve Jacopo Corsi’nin saraylarında toplanan ve kentin kültür yaşamında etkili olan Camerata adlı bir grupta yer aldı. Bu grup, klasik konulardaki oyunları müzikle birleştirerek eski Yunan dramım canlandırmayı amaç­lıyordu. Cavalieri, 16.yy çoksesliliğini (polifoni) bu amaca uygun bulmayarak yeni bir müzik anlayışını (Nuove musiche) geliştirmeye çalışan bu grubun önde gelen bir üyesi olmuştur. Yapıtları, özellikle italya’da benimsenen ve sözlere ağırlık vererek anlatımı öne çıkaran Nuove musiche anlayışının ve tek sesli şarkı tarzının (monodi) seçkin örnekleridir. Bu tarzdaki yapıtlarda, çoğu kez, yeni gelişmekte olan sürekli bas doğaçlama akorlarla şarkıcıya eşlik eder. Böylece, ilk operalarda da benimsenmiş olan betimleyici, anlatım­cı bir tarz, stilo rappresentativo ortaya çıkmıştır.

Cavalieri’nin en önemli yapıtı La Rappresentazi- one di anima e di corpo’dur (“Ruhun ve Bedenin Betimlenmesi”). Uzun süre, müzik tarihçileri tarafından ilk oratoryo olduğu sanılmıştır. Aslında üç perdelik müzikli bir dinsel dram niteliğindedir ve daha çok, bir opera sayılmalıdır. İlk kez, Şubat 1600’de sahnelenen yapıtta, Zaman, Yaşam, Dünya, Haz, Akıl, Ruh ve Beden gibi soyut alegorik karak­terler temsil edilir. Bunlar, monodik tarza uygun olarak, kısa resitatifler halinde konuşur. Kutsal ve lanetlenmiş ruhları temsil eden koro bölümleri, belir­gin bir karşıtlık içindedir. Yapıtın bütünü, Karşı Reformasyon’un amaçlarına uygun olarak, ahlaksal ve öğretici niteliktedir. Üç bölüme ayrılmış ilk sahne yapıtı olması da, tarihsel önemini artırmaktadır.

Cavalieri’nin bilinen öbür yapıtlarında da, ben­zer üslup özellikleri görülür. Müzikte dramatik anla­tımın ve operanın gelişiminde önemli rol oynamış bestecilerden biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>