Elvis Presley Kimdir

Elvis Presley Kimdir, Elvis Presley Hayatı Biyografi

ABD’li şarkıcı ve sinema oyuncusu. Rock and roll türü şarkılarıyla 1950’lerde özellikle ABD gençliğinin sevgilisi olmuştur.

Elvis Aaron Presley Mississippi Eyaleti’nin Tulepo kentinde doğdu, 16 Ağustos 1977’de Tennessee Eyaletinin Memphis kentinde öldü. Ortakçılıkla geçinen Güneyli yoksul bir ailenin çocuğuydu. Ailesi 1948’de Memphis’e yerleştikten sonra Elvis kamyon sürücülüğü yaptı, çeşitli işlerde çalıştı. Ama, radyoda dinlediği blues ve country şarkıcıları gibi olmak, profesyonel müzik yaşamına atılmak istiyordu. Kendi kendine gitar çalmayı öğrendi.

Sam Phillips adlı bir plak yapımcısının ilgisini çekmeyi başardı. Elvis’in onun şirketi için yaptığı ilk plaklar, Memphis bölgesinde çok beğenildi. Menajerli­ğini, müzik piyasasını iyi tanıyan Colonel Tom Parker’in üstlenmesinden sonra ise ünü hızla yayılmaya başladı. 1955’de RCA Victorplak şirketi ile anlaştı. Kısa süre sonra ABD’de, İngiltere’de ve birçok başka ülkede öncelikle 13-15 yaş grubundaki gençler arasında rock and roll müziğinin “ilahı” olmuştu. Şarkıları bir yıla yakın liste başından inmiyor, konserleri hasılat rekorları kırıyordu.

1956’da çevirdiği Love Me Tender adlı filmle sinemaya girdi. 1958’de askerliğini yapmak üzere Almanya’ya (FAC) gittiğinde yokluğu ününü büsbütün artırdı. Öyle ki, 1960’ta geri döndüğünde bu üne kendi de erişemedi. O günlerde gençlik Bob Dylan ve Beatles gibi güçlü müzikçilerin etkisine girmekteydi. Elvis Presley eski gücünü yitirmekle birlikte müzik dünyasın­dan silinmedi. Ancak, uyuşturucu alışkanlığının da etkisiyle sağlığı giderek bozuldu ve 1977’de bir kalp krizi sonucu öldü.

Rock and roll, Elvis Presley adıyla neredeyse özdeşleşmiştir. Kaynağı, zencilerin blues lannda ve gene ABD’ye özgü country türü müzikte olmakla birlikte, ritmi ve temposu daha hızlıdır. Afro Amerikan tarzında, şiddet ve cinsel çağrışım yüklü bir dansın oluşmasına yol açmıştır. Böylelikle, özellikle 1950’de gençliğin öfkeli baş kaldırısının sesi olmuştur. Anne babalar, Kilise ve resmi çevreler bu akıma tepki göstermişler, hatta bazı televizyon programlarında Elvis Presley’in boy çekimine izin verilmemiştir.

Ancak, Presley, zenci yumuşaklığındaki sesi, çocuksu yüzü, giyimi, hareketleri ve etkileyici kişiliğiyle gençliği peşinden sürüklemiştir. Bu salgın, giderek yetişkinleri de etkilemiştir. Ününün görece azaldığı, daha yumuşak şarkılara yöneldiği dönemde bile, plakları milyonlar kazandırmayı sürdürmüş, oynadığı önemsiz sayılan filmler büyük iş yapmıştır.

  • Eserleri (başlıca): Plak: Heartbreak Hotel; Blue Suede Shoes; Hound Dog; Love Me Tender; In The Ghetto. Al­büm: From Elvis İn Memphis. Oynadığı Filmler: Love Me Tender, 1956;Jailhouse Rock, 1957, (Şarkıcılar Kralı): King Creole, 1958, (Gangsterlerin Pençesinde); G1 Blues, 1960, (Tatlı Nağmeler); Blue Haıvaii, 1961, (Tatlı Hawai Gece­leri).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>