Elizabeth Gaskell Hayatı

Elizabeth Gaskell Kimdir,Elizabeth Gaskell  Hayatı ve Biyografi

İngiliz, romancı. Victoria dönemi İngiliz romanının toplumsal sorunlara yönelen yazarlarındandır.

Elizabeth Cleghorn Gaskell, 29 Eylül 1810’da Londra’da doğdu, 12 Kasım 1865’te Holybourne’da öldü. Bir papazın kızıydı. Annesi ölünce, çocukluğu Knutsford kasabasının küçük bir köyünde akrabalarının yanında geçti. On beş yaşında Stratfordupon Avon’da okula başladıysa da iki yıl sonra bıraktı. 1832’de bir papazla evlendikten sonra dönemin sanayi merkezlerinden Manchester’a yerleşti ve yaşamının sonuna kadar orada kaldı. Oğlunun 1844’teki ölümünün de etkisiyle yazarlığa başladı.

1848’de yayımlanan ilk romanı Mary Barton yoksul bir işçi ailesinin öyküsü etrafında 1840’lar sonu Manchester kentindeki yaşamı yansıtır, işçi sorunları karşısında işverenlerin kayıtsızlıklarını ele alır. Gaskell, bu romanıyla, Thomas Cariyle ve Charles Diçkens gibi dönemin ünlü yazarlarının övgüsünü toplamış, Cranford adlı kitabı 1851-1852 arasında Dickens’ın Household Words adlı dergisinde dizi biçiminde yayımlanmıştır.

Yoksulluk, işsizlik, kadının ezilmişliği gibi toplumsal sorunları dile getirme isteği Gaskell’in romanlarının temel kaygısıdır. Sınıf çatışması, kır-kent karşıtlığı ve kadın-erkek eşitsizliği gibi sorunları duygusal, yer yer dokunaklı bir üslupla ele almıştır. Victoria dönemi (1837-1901) İngilteresi’ndeki acıma­sız toplumsal koşulların ve katı ahlak yargılarının karşısına Hristiyan düşüncesinden beslenen bir hayırseverliklerle toplumsal çelişkileri uzlaştırma kaygısıyla çıkmıştır.

  • YAPITLAR (başlıca): Works, (ö.s.), A.W.Wand (der.), 8 cilt, 1906, (“Tüm Yapıtları”). Roman: Mary Barton, 1848; Cranford, 1853 ;Ruth, 1853 ;North and South, 1855, (“Kuzey ve Güney”); Sylvia’s Lovers, 1863, (“Sylvia’mn Âşıkları”);Ço«jin Phyllis, 1864, (“Kuzen Phyllis”); Wives and Daughters, 1866, (“Zevceler ve Kız Çocuklar”). Öykü: Life in Manchester, 1848, (“Manchester’da Ya­şam”). Biyografi: Life of Charlotte Bronte, 1857, (“Char- İotte Bronte’un Yaşamı”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>