Edward Mills Purcell Kimdir

Edward Mills Purcell Kimdir, Edward Mills Purcell Hayatı Biyografi

ABD’li fizikçi. Atom çekirdeğinin man­yetik momentini ve konumunu sapta­makta kullanılandan nükleer manyetik rezonans yöntemini geliştirmiştir.

30 Ağustos 1912’de Illinois Eyaleti’nin Taylorville kentinde doğdu. 1933’de Purdue Üniversitesinin elektrik mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra bir yıl için gittiği Almanya’da, Karlsruhe Technische Hochschule’de fizik öğrenimi gördü. ABD’ye dönüşün­de, Harvard Üniversitesinde doktora yapmaya başladı. 1938’de doktorasını tamamladı ve Harvard’da öğretim görevlisi olarak kaldı. 1940’ta Massachusetts Institute of Technology’de, askeri amaçlı araştırmalar için kurulan Radyasyon Laboratuvarı’nda görev aldı. Savaşın bitiminde geri döndüğü Harvard’da 1949’da profesörlüğe yükseltilen ve bugün de aynı üniversitede Gerhard Gade profesörlüğünü yürütmekte olan Purcell, 1952’de Nobel Fizik Ödülii’nü Felix Bloch ile paylaşmıştı.

Purcell 1946’da, I.I. Rabi’nin gaz moleküllerinin manyetik momentlerini ölçmekte kullandığı yöntemi, sıvı ve kristallere uyarlayarak, kendisine Nobel Ödülü’nü kazandıran buluşu olan “nükleer manyetik rezonans” (NMR) yöntemini geliştirmeyi başardı. Elektrik yükü taşıyan ve açısal momentumu (spini) bulunan her sistem bir manyetik alan içerisinde kendine özgü bir “Larmor frekansı”yla “presesyon devinimi” yapar. Bu devinim, eğik olarak düşmüş bir topacın ekseninin, düşey doğrultu çevresinde dönmesine benzer. Atomik sistemlerin açısal momentumlan, ancak Planck sabitiyle ölçülen basamaklarla değiştiğinden, sistemin manyetik alan içerisinde sahip olduğu potansiyel enerji, bu basamaklara göre belirlenen konuma (açısal momentum vektörünün manyetik alanla yaptığı açı) bağlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>