Eberhard Gothein Kimdir

Eberhard Gothein Kimdir,Eberhard Gothein Hayatı ve Biyografi

(1853-1923)

Alman, tarihçi ve iktisatçı. İktisat ve kültür tarihine ilişkin çalışmalarıyla tanınmıştır.

29 Ekim 1853’de Breslau’da (bugün Polonya’da) doğdu, 13 Kasım 1923’de Berlin’de öldü. 1884’de Karlsruhe Yüksek Teknik Okulu’nda Politik İktisat profesörlüğüne getirildi. 1890’da Bonn’da Ren ve Ruhr bölgeleri sanayi danışmanı olarak görevlendiril­di. Üniversitelere bağlı olmayan yüksek ticaret okullarının kurulmasına öncülük etti. 1905’de Heidelberg Üniversitesi’ne atandıktan sonra, Ren bölgesinde tarım politikası ve sanayinin gelişmesi konularını inceledi ve Köln kentinde sanayin gelişimine ilişkin kapsamlı bir çalışma yayımladı.

1886’da yayımladığı Kulturentıvicklung Süditali- ens in Einzeldarstellungen (“Güney İtalya’da Kültür Gelişiminin Tanımları”) ile adım duyurdu. 1892’de Basel Tarih Komisyonu’nun isteği üzerine Wirtschaftsgeschichte des Schwarzwaldes (” Karaorman Bölgesinin iktisat Tarihi”) adlı kitabını yazdı. Paragu­ay’da Cizvit tarikatları üzerine yaptığı incelemeler sonunda yayımladığı Ignatius Loyola und die Gegen- reformation (“Ignatius Loyola ve Karşı Reform”) en önemli kitaplarından biri sayılmaktadır.

Gothein, Max Weber’in görüşlerinden etkilenerek sistematik sosyoloji ile de ilgilenmiş, “Die Reser- vearmee des Kapitals” (“Sermayenin Yedek Ordusu”) adlı makalesinde yedek işçi ordusu kavramını incelemiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>