Earnest Albert Hooton Kimdir

Earnest Albert Hooton Kimdir, Earnest Albert Hooton Hayatı Biyografi

ABD’li antropolog. İnsanın evrimi ve günümüz Amerika insanının çeşitli özellikleri üzerine çalışmalar yap­mıştır.

20 Kasım 1887’de Wisconsin’de doğdu, 3 Mayıs 1954’de Cambridge’de öldü. Wisconsin Üniversitesinde öğrenim gördü. 1911’de aynı üniversiteden doktora derecesini elde etti. Çalışmalarını Oxford Üniversitesi’nde sürdürdü. 1913’de Harvard Üniversitesinde antropoloji dersleri vermeye başladı. 1930’da antropoloji profesörü oldu.

Hooton, fiziksel antropoloji alanında, gelişmiş memeliler ve bunların başlıcaları olan maymunlar ve insanların evrimi konusunda çalıştı ve çok sayıda yapıt verdi. Ayrıca, günümüz insanını, özellikle ABD’deki çeşitli toplulukları inceledi; suçluluk ve toplumsal ilişkilerde insanın karşılaştığı güçlüklerle ilgilendi. Çalışmalarının kapsamına, Kanarya Adaları’ na ilk yerleşen topluluklar, Pecos Kızılderilileri, yetişkin İrlandalı erkekler, Massachusetts’deki suçlu­lar ve nesiller boyunca Harvard Üniversitesi mezun­larının özellikleri gibi konular girmektedir.

Eserleri (başlıca): Ancient Inbabitants.of the Canary Islands, 1925, (“Kanarya Adaları’nın İlk Sakinleri”); The Indians of Pecos, 1930, (“Pecos Kızılderilileri”); Upfrom the Ape, 1931, (“Maymunla Başlayan Evrim”); Crime and the Man, 1949, (“Suç ve İnsan”); Apes, Men and Morons, 1937, (“Maymunlar, İnsanlar ve Geri Zekâlılar”); Why Men Behave like Apes and vice versa, 1940, (“Niçin İnsanlar Maymun Gibi, Maymunlar İnsan Gibi Davranır­lar”); M an’s Poor Relations, 1942, (“İnsanın Zayıf İlişkile­ri”); Young Men, You Are Normal 1945, (“Genç Adam, Sen Normalsin”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>