Dorothea Lange Kimdir

Dorothea Lange Kimdir, Dorothea Lange Hayatı Biyografi

ABD’li kadın fotoğrafçı. Toplumsal belge fotoğrafçılığının öncülerindendir.

New Jersey Eyaleti’nde Hoboken’de doğdu, San Francisco’da öldü. 1914-1916 arasında New York’ta bir öğretmen okuluna devam etti. 1915’de, gece ve hafta sonlarında, ünlü bir portre fotoğrafçısı olan Arnold Genthe’nin stüdyosunda asistan olarak çalıştı. 1917’de Columbia Üniversitesi’nde Clarence H.Whi- te’ın temel fotoğraf kursuna katıldı. 1918’de San Francisco’ya yerleşti. Önce bir fotoğraf laboratuvarında çalıştı, 1919’da da bir portre stüdyosu açtı. 1921-1933 arasında başarılı portre çalışmaları yaptık­tan sonra .belgesel fotoğrafçılığa yöneldi.

1935’de California Eyaletindeki Emergency Relief Administration (Acil Yardım İdaresi) için bu kurumun yöneti­cisi, iktisat profesörü Paul Taylor’la birlikte göçmen tarım işçileri üstüne fotoğraflı bir rapor hazırladı. 1935-1937 arasında kurumun yöneticilerinden Roy Stryker’le işbirliği yaparak yoğun bir biçimde fotoğ­raf çekti. 1941’de Amerikan toplum yaşamından sahneleri fotoğraflamak üzere bir Guggenheim bursu aldıysa da ülkesinin II.Dünya Savaşı’na girmesiyle bu projeyi yarıda bıraktı. 1945-1950 arasında, hastalığı nedeniyle fotoğraf çekmeye ara verdi. 1951’den 1963’de değin, dünyanın dört bir yanında haber fotoğrafçılığı yaptı.

Lange, toplumsal belge fotoğrafı alanında en önemli ustalardan biridir. Bu konudaki ününü özel­likle ABD’deki büyük iktisadi bunalım sırasında kırsal kesimde çektiği resimlerle sağlamıştır. Hepsi de belge fotoğrafı niteliğinde olan bu yapıtların hiçbirin­de kuruluğa düşmemiş, olağanüstü duygusallık taşı­yan bir anlatım yaratmayı başarmıştır. Bu yönüyle kendinden sonra gelen kuşağın bütün belge fotoğraf­çılarına örnek olmuştur.

  • Eserleri(başlıca): An American Exodus (P.Taylor ile), 1939, (“Bir Amerikan Göçü”); Dorothea Lange, 1966; Dorothea Lange Looks at the American Country Woman, 1967, (“Dorothea Lange’ın Taşralı Amerikan Kadınına Bakışı”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>