Dino Buzzati Kimdir

Dino Buzzati Kimdir, Dino Buzzati Hayatı Biyografi

İtalyan roman, öykü ve oyun yaza­rı. Kafka etkileri taşıyan roman ve öyküleriyle tanınmıştır.

16 Ekim 1906’da, İtalya’da, Belluno’da doğdu, 28 Ocak 1972’de Roma’da öldü. 1928’den sonra Milano’da çıkan Corriere della Sera adlı günlük gazetenin yazarlarından oldu. 1933’de yayımlanan öyküleri ve daha sonraki yıllarda yayımlanan roman ve oyunlarıyla tanındı. Un caso clinico (“Bir Kilinik Vak’ası”) adlı oyunu ile İtalya Tiyatro Enstitüsü Ödülü’nü aldı.

1933’de yayımlanan Barnabö delle montagne (“Dağların Çocuğu Barnabo”) adlı ilk kitabı yazarın bu dönemine özgü gerçekçi üslubunu yansıtan öykü­lerinden oluşur, ,1935’te yayımlanan II secrcto del bosco vecchio (“İhtiyar Ormanın Gizemi”) adlı kita­bındaki öyküleri Buzzati’nin daha sonraki yapıtlarına egemen olan Kafka’ya özgü gerçeküstücü ve simgeci anlatım tarzının örneklerini içerir.

Bu tarzın en iyi bir örneği olan II deserto dei tartari (Tatar Çölü) adlı romanı, sınırdaki bir garnizonda kahramanlıklarını kanıtlamak için düşman saldırısını bekleyen bir bölük askeri konu alır. Düşman hiç gelmeyecek olan bir düşmandır, askerlerin kahramanlıkları da hiçbir za­man gerçekleşemeyecektir. İnce alaylı anlatımı ve masalsı havasıyla bu roman yazarın başyapıtı olarak nitelendirilmiştir. 1963’te yayımlanan Un amore (Bir Aşk) ise orta yaşlı saygın bir işadamının delişmen bir genç kıza olan tutkunluğunu konu alır.

Oyun yazarı olarak da birçok yapıt veren Buzza­ti’nin Un caso clinico adlı ödül alan oyunu, tıp biliminin sağlıklı bir adamı ölüme sürükleyişini ele alır. Kafka etkileri taşıyan bu oyun İtalya’da büyük bir ilgi görmüş, ayrıca Berlin ve Paris’te de sahnelen­miştir. Fransızca uyarlaması Albert Camus tarafından yapılmıştır. II Mantello (“Pelerin”) ve L’uomo ehe andrd in America (“Amerika Yolcusu”) yazarın tanınan oyunları arasındadır.

Buzzati modern toplum insanının endişe ve umutsuzluk dolu yaşamını mizah ve ince alayla işlemiştir. Gerçeküstücü ve simgeci anlatım biçimi ve ürkütücü imgelemi yoğun Kafka etkileri taşır.

Eserleri (başlıca): Öykü: Barnabö delle montagne, 1933, (“Dağların Çocuğu Barnabo); II secreto del bosco vecchio, 1935, (“ihtiyar Ormanın Gizemi”); I sette messaggeri, 1942, (“Yedi Haberci”); Paura alla scala, 1949, (“Merdiven Korkusu”); Sessanta racconti, 1958, (“Altmış Öykü”). Roman: II deserto dei tartari, 1940, (Tatar Çölü); Un amore, 1963, (Bir Aşk). Oyun: Un caso clinico, 1953, (“Bir Klinik Vak’ası”); 11 mantello, 1960, (“Pelerin”); L’uomo ehe andrâ in America, 1962, (“Amerika Yolcusu”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>