Dieterich Buxtehude Kimdir

Dieterich Buxtehude Kimdir, Dieterich Buxtehude Hayatı Biyografi

Danimarkalı orgcu, besteci. Çalgı müziğinin ve Kuzey Alman müzik okulunun ilk kurucularındandır.

Bugün Almanya’da, Holstein’da bulunan Oldes loe’de doğduğu sanılmaktadır. 9 Mayıs 1707’de Lübeck’te öldü. Çocukluğuna ilişkin fazla bilgi yok­tur. İlk org derslerini babasından almış olduğu sanılır. 1668’de, Almanya’nın önde gelen kiliselerinden biri olan, Lübeck’teki Marienkirche’nin orgcusu oldu; iyi bir orgcu olarak ününü de burada kazandı.

Kiliseye cemaat toplamak için, 1673 yılından başlaya­rak daha sonraları gelenekselleşecek olan akşam konserlerine (Abendmusiken) başladı. Bu konserlerde çalınan yapıtların yanı sıra, kendi yapıtlarını da yorumlamaya başladı. Buxtehude, ölünceye değin bu kilisede görev yaparak, bir org ve çalgı müziği bestecisi olarak ün kazandı.

Çağının en iyi orgcularından biriydi. Bach’m onu dinleyebilmek için üç yüz kilometrelik yolu yürüyerek, Lübeck’e gittiği bilinmektedir. Bir besteci olarak da Kuzey Alman müzik okulunun kurucula­rından sayılır. Org çalma tekniği açısından İskandinav

etkileri taşımakla birlikte, besteciliği Almanya’da, Lübeck’te gelişmiştir. Özellikle akşam konserleriy-le bir besteci olarak da adını duyuran Buxtehude, kuzey Avrupa müziğini etkilemiştir. Etkileri Nikoia- us Bruhns, Georg Böhm ve J.S. Bach’da görülür.

Beste yapma yeteneği, org yapıtlarında belirgin­leşir. Bu yapıtlarda org, hep tek başına, koro eşliksiz kullanılır. Aynı zamanda, çalgı müziği bestelerinde de çok başarılıdır. Birçok eleştirmene göre, Bach tarafın­dan tam anlamıyla geliştirilecek olan çalgı müziğinin, temel ilkelerini Buxtehude koymuştur. Org yapıtla­rında koro kullanmaması ise, besteci olarak zayıf bir yanı sayılmaktadır.

  • Eserleri (başlıca): Çalgı Müziği: Klavye Süitleri; Yaylılar için Sonatlar; Üçlü Sonatlar. Org müziği: Passacaglia; Toccatalar; Prelüdler; Fügler; Chaconne’lar; Chorale Prelüdler. Vokal müzik: Kilise Kantatları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>