Darius Milhaud Kimdir

Darius Milhaud Kimdir, Darius Milhaud Hayatı Biyografi

Fransız, besteci. Çok tonluluğun çö­zümlenip geliştirilmesine katkıda bu­lunmuştur.

4 Eylül 1892’de Aix-en-Provence’ta doğdu, 22 Haziran 1974’de Cenevre’de öldü. Taşra kökenli bir Yahudi ailesinin çocuğuydu. Yedi yaşında keman öğrenmeye başladı. 1909-1912 arasında Paris Konservatuvarı’nda P.Dukas veVincent d’Indy’nin öğrencisi oldu. 1917’de, Rio de Janeiro’da Fransa Ortaelçisi olarak bulunan arkadaşı şair Claudel’in çağrısı üzeri­ne onun yanına gitti. İki yıl kaldıktan sonra ülkesine döndü. 1922’de de ABD’ye gitti, zenci müziğini inceledi. II.Dünya Savaşı yıllarında California’ya yer­leşerek Mills College’da kompozisyon dersleri verdi. 1947’de Paris Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü profesörlüğü göreviyle yeniden Fransa’ya döndü.

Milhaud, 20. yy’ın ilk yarısında Fransa’da İzlenimcilik’e (Empresyonizm) karşı bir hareket oluştu­ran Les Six (Altılar) adlı grubun en tanınan adların- dandır. Bu grubun öbür üyeleri Fransız Germaine Tailleferre (1892-1983), Louis Durey (1888-1979), Georges Auric (1899-1983) Francis Poulenc (1899- 1963) ve İsviçre asıllı A.Honegger’dir. Alman Ro­mantiklerinin görkemli ve kuralcı müzik anlayışına karşı Satie’nin geliştirdiği alaycı üslubu benimseyerek arayışlar içine giren grup, caz, kabare, popüler müzik gibi değişik türlere yöneldi.

Her biri farklı üslupta besteleri olan üyeler 1920’de Les maries de la tour Eiffel (Eyfel Kulesi Evlileri) ve L’albüm des six (Altılar Albümü) adlı iki ortak çalışma yaptılar. Bilinen kalıpları aşmaya çalışan Les Six grubunun bu konuda en üretken üyelerinden biri, çok tonluluk üzerine incelemeler yapan Milhaud’dur.

Hemen hemen her türde beste yapan Milhaud’nun müziğini belirleyen öğelerin başında çok tonluluk gelir. Bir müzik yapıtının aynı anda birden çok ton içermesi anlamına gelen çoktonluluğu ilk kullanan Milhaud değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>