Czesław Miłosz Hayatı

Czesław Miłosz Kimdir, Czesław Miłosz Hayatı Biyografi

Polonya asıllı ABD’li şair ve deneme yazarı. Çağdaş Polonya şiirinin önde gelen adlarındandır.

30 Haziran 1911’de Litvanya’da, Vilnius’da doğ­du. Çocukluğu güç koşullar altında geçti. 1934’de Vilnius Üniversitesini bitirdi. Bu arada ilk şiir kitabı Poemat o czasie zastyglym’ı (“Donmuş Zamanın Şiiri”) yayımlandı. 1935-1939 arasında Polonya Ulu­sal Radyosu’nda program yapımcısı olarak çalıştı. 1940’da gittiği Varşova’da Alman işgaline karşı direnişi destekleyen şiirler yazdı. Daha sonra dışişleri bakanlığında çalışmaya başladı.

1945-1950 arasında diplomatik görevle Washington D.C. ve Paris’te bulundu. Ancak yeni hükumetle arasındaki uyuşmaz­lık nedeniyle Polonya’ya dönemedi ve 1951 *de göç­men olarak Paris’e yerleşti. 1960’ta ABD’ye giderek Amerikan vatandaşlığına geçti. 1961-1978 arasında Berkeley Üniversitesinde Slav dilleri ve edebiyatları profesörü olarak çalıştı. 1978’de emekli oldu. Aynı yıl Neustadt International Edebiyat Ödülü’nü, 1980’de ise Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Şiirin yanı sıra iki roman, ayrıca deneme ve incelemeler yazdı. Lehçe’den İngilizce’ye ve birçok dilden Lehçe’ye yaptığı çevirileri de vardır.

Milosz, ülkesinin tüm siyasal karmaşasını, çağın getirdiği tedirginlikleri derinlemesine yaşadığından, bir bakıma olumsuzlukların, yıkımların ve bunalımla­rın yazarı olmuşsa da, gelecek kuşakların daha iyi bir dünyayı paylaşacaklarına inanır. Şiirlerinde belirgin bir var olma sevinci tüm kötümserliklerin üzerinde kendini duyurur. Çarpıcı anlatımı okuyucuyu düşün­meye zorlar. Eski Polonya koşuğunun geleneksel ögeleri ile çağdaş ögeler şiirinde dengeli bir biçimde bağdaşmıştır.

Eserleri (başlıca): Şiir: Poemat o czasie zastyglym, 1933, (“Donmuş Zamanın Şiiri”); Trzy zimy, 1936, (“Uç Kış”); Ocalenie, 1945, (“Kurtarma”); Wsiatlo dzienne, 1955, (“Günışığı”); jSelis in Winter, 1978, (“Kışın Çan­lar”). Roman: Zdobycie wladzy, 1953, (“İktidara Geliş”); Dolina Issy, 1955, (“Issy Vadisi”). Deneme: Znieıvolony umysl, 1953, (“Tutsak Akıl”); Emperor of the Earth, ]977, (“Yeryüzünün İmparatoru”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>