Claudio Monteverdi Hayatı

Claudio Monteverdi Kimdir, Claudio Monteverdi Hayatı Biyografi

İtalyan, besteci. Opera sanatını sağ­lam temellere oturtmuş ve geleceğin opera bestecilerine önder olmuştur.

Kuzey İtalya’da Cremona kentinde doğdu, 29 Kasım 1643’de Venedik’te öldü. Küçük yaşta müziğe başladı. Cremona Katedrali’nin müzik yönetmeni ve dönemin ünlü bestecisi Marcantonio Ingegneri’den ders aldı. Çabuk gelişen bir öğrenci oldu, daha yirmisine varmadan çeşitli dinsel ve din dışı yapıtları yayımlandı. Tümü de Ingegneri’nin tarzından farklı olmayan parçalardı. 1587 ve 1590’da Monteverdi’nin iki de önemli madrigal kitabı yayımlandı. Yine aynı yıllarda Mantua Dükü Vincenzo Gonzago’nun yanı­na viyolacı olarak girdi. Başta Flaman besteci Giaches de Wert olmak üzere birçok ünlü müzikçiyle ilişkile­rini geliştirdi. 1595’de Macaristan’a, 1599’da Flandr’a gitti. Aynı yıl bir şarkıcı olan Claudia Cattaneo ile evlendi. 1603’de Mantua dükünün sarayında oda müziği yöneticiliğine atandı. Saraydaki görevinin yanı sıra madrigaller de bestelemeyi sürdürdü.

Monteverdi, Gesualdo ve Luca Marenzio (1553- 1599) ile birlikte başka ülkelerdeki madrigal bestecilerini etkileyen İtalyan madrigallerinin birkaç yaratıcı­sından biriydi. Dokuz kitaplık madrigaller dizisinin ilk kitaplarında İtalyan polifoni geleneğini sürdürür­ken, sonraları polifonik kalıpları sadeleştirdi, söz ve müzik arasındaki sıkı bağa önem verdi. Madrigalle- rinde dramatik sahneleri dile getirmesi onu giderek operaya yöneltti. 

Eserleri (başlıca): Opera: Orfeo, 1607; II ritorno d’Ulisse in patria, 1641, (“Ulis’in Ülkesine Dönüşü”); L’incoronazione di Poppea, 1642, (“Poppea’nın Taç Giy­mesi”). Bale: II ballo delle ingrate, 1608, (“Nankör Kadınlar Balosu”). Vokal Müzik (dinsel): Selva morale e spirituale, 1640; çeşitli Missa’lar. Vokal Müzik (din dışı): II combattimento di Tancredi e Clorinda 1624, kantat, (“Tancredi ile Clorinda’nın Savaşı”); Dokuz Madrigal Kitabı, 1587-1651.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>