Christiaan Huygens Kimdir

Christiaan Huygens Kimdir, Christiaan Huygens Hayatı Biyografi

Hollandalı matematik, astronomi ve fizik bilgini. Devinen cisimlerin dina­miği ve ışığın dalga kuramına katkı­larıyla tanınır.

14 Nisan 1629’da La Haye’de doğdu, 8 Temmuz 1695’de aynı kentte öldü. On altı yaşına değin evde, çağının en etkili düşün, bilim ve sanat adamlarıyla ilişkili ünlü bir ozan ve diplomat olan babası Constantijn Huygens’in (1596-1687) gözetiminde müzik, Latince, Yunanca, Fransızca, mantık, matematik, mekanik ve coğrafya gibi konularda eğitim gördü. Mekanik, teknik çizim ve özellikle geometri alanla­rındaki yeteneğiyle, babasının yakın dostlarından Descartes’ın ilgisini çekmeyi daha o yıllarda başar­mıştı. 1645-1647 yılları arasında Leiden Üniversite­si’nde, 1647’den sonra Breda’daki Colleghım Arausia- cum’da hukuk ve matematik öğrenimi gördü. Mate­matik ve mekaniğe karşı ilgisi yüzünden, .ailesinin birkaç kuşaktır süren geleneğine uyarak diplomat olmak konusunda isteksiz davranan Huygens, hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra kendisini tümüyle bilimsel çalışmalara verdi. 1654’de ilk matematik araştırmalarım yayımladı. Ertesi yıl kendi geliştirdiği bir teknikle üretilmiş merceklerle yapılan bir teleskop yardımıyla Satürn’ün Titan adını verdiği uydusunu ve halkalarını keşfetti.

1656’da Oriyon bulutsusunda yer alan bazı yıldızlan gözlemledi. İki yıl sonra da ilk sarkaçlı saati geliştirdi. La Haye’de babasının sağladı­ğı olanaklar içinde geçen bu döneminde Huygens, üç kez Paris’e, iki kez de Londra’ya giderek Pascal ve Leibniz de aralarında olmak üzere zamanın en ünlü bilim adamlarıyla tanıştı ve dostluklar kurdu. 1663’te Londra’ya yaptığı ikinci gezisi sırasında Royal Society’nin üyeliğine kabul edildi. 1666’da, aynı yıl kuru­lan Academie Royale des Sciences’in üyeliğine seçil­mesinin ardından Paris’e yerleşti. XIV.’Louis’nin baş­danışmanı Colbert’in koruyuculuğu altında yaşadığı Paris’ten 1681’e değin yalnız bir kez, o da ağır bir hastalık nedeniyle aynlan ve ülkesinin Fransa ile savaşmakta olduğu 1673’de en önemli yapıtı Horologium Oscillatorium’u (“Sarkaçlı Saat”), XIV.Louis’ye sunarak ülkesinde kendisine karşı bir hava doğmasına neden olan Huygens 1681’de yine sağlık nedeniyle ve yine geçici olarak La Haye’e döndü.

  • Eserleri, (başlıca): De circuli magnitudiene inventa, 1654, (‘Daire Alanının Bulunması Üstüne”); Systema Satumium, 1659, (“Satürn Sistemi*); Tractaet hanaelende von Reeckening m Speelen van Geluck, 1660, (“Şans Oyunlarında Hesaplama Yöntemleri”); Horologium os- ciuatiorium, 1673, (“Sarkaçlı Saader”); Traite de la Lumie­re, 1690, (“Işık Üstüne İnceleme”); Discours de la Pesanteur, 1690, (“Yerçekiminin Nedeni Üstüne Konuş­ma”); Oeuvres completes de Christiaan Huygens, 22 cilt, 1888-1950, (“Christiaan Huygens’in Tüm Yapıdan”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>