Christiaan Barnard Hayatı

Christiaan Barnard Kimdir, Christiaan Barnard Hayatı Biyografi

Güney Afrikalı kalp cerrahı. İnsan­dan insana ilk kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiştir.

Christiaan Neethling Barnard 8 Kasım 1922’de, Cape Eyaleti’nin Beaufort West kentinde doğdu. 1946’da Cape Town Üniversitesini bitirdikten ve bir süre Groote Schuur Hastanesi’nde çalıştıktan sonra, 1948-1951 arasında Cape Eyakti’ne bağlı Ceres’te serbest hekimlik yaptı. 1953’de Cape Town Üniversi­tesinde Koch basilinin neden olduğu menenjit türü­nün tedavisi konulu bir tez hazırladıktan sonra, aldığı bir bursla 1956’da ABD’ye gitti. Minnesota Üniversitesinin kalp-göğüs cerrahisi bölümünde 1958’de değin araştırma yaptı.

Protez aort kapakçığının yapımı ve uygulanmasına ilişkin teziyle lisansüstü, doğuştan barsak tıkanıklığı konulu teziyle de doktora derecesi­ni aldı. Daha sonra ülkesine dönerek Cape Town Üniversitesi ile Groote Schuur Hastanesinde çalışma­ya başladı. Üniversite hastanesinin kalp-göğüs cerra­hisi bölümünü yönetmeye başladıktan bir yıl sonra (1962) yardımcı profesör, 1972’de de cerrahi bölü­münde profesör oldu.

insanlarda kalp nakli için gerekli teknikler 1950’de ABD’de geliştirilmiş, özellikle Carrel’in başlattığı köpekler üzerindeki kalp nakli denemeleri, alıcının vücudu tarafından reddedilinceye değin kal­bin normal bir kan dolaşımı sağlayabildiğini ortaya koymuştu. Bu bulguların ışığında, kalbi tümüyle yeter­siz bir hastayı ölüme terketmek yerine, nakledilen kalbin alıcının bağışıklık sistemince reddedilmesi olasılığını azaltacak önlemleri alarak, başka bir insa­nın kalbiyle yaşatma olanağı doğmuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>