Charles Mingus Hayatı

Charles Mingus Kimdir, Charles Mingus Hayatı Biyografi

ABD’li kontrbasçı ve besteci. Caz müziğine kolektif doğaçlama anlayı­şını geri getirmiştir.

22 Nisan 1922’de Arizona Eyaleti’nin Nogales kentinde doğdu, 12 Ocak 1979’da öldü. Okul yılları Los Angeles’in zenci mahallesi Watts’da geçti. Sekiz yaşında solfej ve trombon dersleri almaya başladı, daha sonra viyolonsel çalmayı öğrendi. On altı yaşında ise Red Callender’le (1918) kontrbas çalıştı. Lise yıllarında Buddy Collette’nin (1921) grubunda bas çalmaya başladı. Bunu Lee Young (1917), Louis Armstrong, Kid Ory (1886), Alvino Rey (1911) ve Lionel Hampton (1909) ile olan çalışmaları izledi. Daha sonra Red Norwo Üçlüsünde, Billy Taylor Üçlüsünde, Charlie Parker, Stan Getz (1927), Duke Ellington, Bud Powell (1924-1966) ve Art Tatum (1910-1956) gibi önemli cazcıların da yer aldığı gruplarda çaldı. 1950’de yaşlı ve genç müzikçilerle değişik müzik türlerini bir araya getirerek oluşturdu­ğu ve yönettiği deneysel gruplar, dönemin genç cazcıları için birer atölye niteliği taşıdı.

Güçlü tekniğiyle bir bas virtü özü olan Mingus, sağlam caz bilgisinin yanı sıra Avrupa müziğini de çok iyi tanımıştır. 1955-1956 yıllarında olgunlaşmaya başlayan bestelerinde cazın ufuklarını sürekli olarak genişletmeyi amaçlamıştır. Kolay anlaşılır, berrak halk müziğinin ve vahşi, çığlık çığlığa, blues’d.an gelme bir sertliğin çağdaş müzikteki gerilimli uyum­suz (disonant) seslerle oluşturduğu karşıtlıkları içeren Mingus’un müziği, dinleyicinin ilgisini sürekli uyanık tutan, hareketli bir öze sahiptir. Cazın başlangıcında görülen New Orleans ve Dixieland türlerine özgü üç sesli kontrpuan anlayışının zamanla yerini alan solo doğaçlama, Mingus’la birlikte, 1960’da oluşan top­lumcu hareketlerin de bir yansıması olarak kolektif doğaçlamaya dönüşmüştür.

Eserleri (başlıca): Albüm: Mingus Fingers; My Favorite Quintet; Better Git It In Your Soul; Mingus Ah Um; Blues and Roots; Changes One; Changes Two; Black Saint and the Sinner Lady; Revaluation; Tijuana Moods; Great Concert; Pithecanthropus Erectus; Debut (T.Jones ile); Money Jungle (D.Ellington ve M.Roach ile). Kitap: Beneath the Underdog, 1971, otobiyografi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>