Charles George Gordon Kimdir

Charles George Gordon Kimdir,Charles George Gordon Hayatı ve Biyografi

(1833-1885)

İngiliz, asker. Çin’de ve Mısır’da İngiltere’nin çıkarlarının savunulmasına önemli katkıda bulunmuştur.

Charles George Gordon, 28 Ocak 1833’de Wool- wich’de doğdu, 26 Ocak 1885’de Hartum’da öldü. Bir tuğgeneralin oğluydu. Küçük yaştan başlayarak askeri eğitim gördü. 1852’de Woolwich Askeri Akademisini bitirdikten sonra Kraliyet Mühendislik Okulun da eğitim gördü.

1855’de Osmanlı Devleti, Fransa ve İngiltere ile Rusya arasındaki Kırım Savaşı’na gönderildi ve Sivas­topol Limanı çarpışmalarına katıldı. 1856-1857 yıllarında Osmanlı Devleti ile Rusya arasındaki sınırların belirlenmesi çalışmalarında bulundu. 1860’ta İngiltere ve Fransa elde etmiş oldukları ticari ayrıcalıkların uygulanması konusundaki bazı engellemeleri ortadan kaldırmak için Çin’e ortak bir saldırı düzenlediler. Bu sefere katılan Gordon, Pekin’in ele geçirilmesinde önemli rol oynadı. Saldırının ardından 11 liman İngiltere ve Fransa’nın ticaretine açıldı.

1851’de Hung Hsiu-Çüen’in önderliğinde ayaklanarak Orta Çin’de Tay P’ing adlı bir devlet kurmuş olan yoksul köylüler Avrupalıların denetimindeki limanlara saldırarak ticareti baltalamaya başladılar. Gordon toprak sahiplerinin örgütlediği milislerin başına geçerek Tay-P’ing Ayaklanması’m bastırdı. Bundan sonra Çin’in çeşitli bölgelerindeki ayaklanmaların bastırılmasında da önemli rol oynadı. 1865’de İngiltere’ye döndü ve ordu içindeki mühendislik görevlerinin yanı sıra sosyal yardım işleriyle uğraştı.

Gordon, 1873’de Mısır Hıdivi ismail Paşa’nın hizmetine girdi ve 1820’den beri Mısır’ın işgali altında olan Sudan’ın güney vilayetlerinin askeri valiliğine atandı. 1876’ya değin sürdürdüğü bu görevi sırasında baş gösteren ayaklanmaları bastırdı. 1876’da, köle ticaretinin durdurulmasını istediği için Mısırlı yöneticilerle arası açılınca ülkesine döndü; ancak 1877’de, yetkileri genişletilerek bu kez Sudan Genel Valiliği’ne atandı. İki yıl boyunca ülkenin çeşitli yörelerindeki ayaklanmaları bastırdı ve köle ticaretiyle mücadele etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>