Cevat Dereli Kimdir

Cevat Dereli Kimdir, Cevat Dereli Hayatı Biyografi

Türk, ressam, iyimser bir dünya gö­rüşünün ürünü olan resimlerinde mutlulukla sanat arasında duyarlı bir ilişki kurmaya yönelmiştir.

İstanbul’da doğdu. Resim sanatıyla ilk ilişkileri 1907-1914 arasında ilk ve ortaokul öğrencisiyken başladı. Ressam Nazmi Ziya’nın yakın ilgisini gördü ve onun önerilerine uyarak 1915’de Sanayi-i Nefise Mektebi Alisi’ne (sonra Güzel Sanatlar Akademisi, şimdi Mimar Sinan Üniversitesi) girdi. Bir yıl kadar Hikmet Onat Atölyesinde çalıştıktan sonra 1916’da İbrahim Çallı Atölyesi’ne geçti. Öğrenciliği sırasında Osmanlı Ressamlar Cemiyeti sergilerine katıldı. 1922-1923 yıllarında arkadaşlarıyla birlikte Yeni Re­sim Cemiyetini kurdu. 1923’de Milli Eğitim Bakanlığının sanatçıları Avrupa’ya yollamak için açtığı yarışmayı kazandı ve Paris’e gitti. 1924-1928 arasında Academie Julian’de çalıştı. 1928’de yurda döndü ve Güzel Sanatlar Akademisi Nazmi Ziya Atölyesinde muallim muavini olarak görev aldı. Aynı yıl, arkadaş­larıyla birlikte Paris’de daha önce kurdukları Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Cemiyetinin ilk sergisini Ankara’da açtı. Bu sergiler daha sonra İstanbul ve başka illerde de düzenlendi.

Dereli 1932’de Akademi’den ayrıldı, Tıp Fakül­tesi desinatörlüğüne atandı. Bu görevde 1939’da değin kaldı, sonra yeniden Güzel Sanatlar Akademisi’ne geçti. Çallı Atölyesinde göreve başladı. Aynı yıl CHP’nin düzenlediği yurt gezisi kapsamında ressam­lar iki grup halinde Anadolu’nun çeşitli illerine gönderildi. Dereli, Sinop’a gitti. Burada yaptığı re­simlerle 1939’da Ankara’da Devlet Resim ve Heykel Sergisi ile birlikte açılan Yurt Gezisi Sergisinde resim dalında birincilik ödülünü aldı. 1947’de İbrahim Çallı emekliye ayrılınca Dereli aynı atölyede öğretim üyeliğine atandı.

1954’ten başlayarak yurt içinde ve dışında çeşitli karma sergilere katıldı. 1970’de 46 portre-desenden oluşan ilk kişisel sergisi Akademi salonlarında açıldı. Bundan sonra 1980’de değin dört kişisel sergi daha açtı.

1940’taki 2.Devlet Resim ve Heykel Sergisinde resim dalında birincilik kazandı. Bundan sonraki Devlet Resim ve Heykel sergilerinin hepsine katıldı. 1977’de Sedat Simavi Vakfının Görsel Sanatlar dalın­daki ödülünü heykelci Zühtü Müridoğluyla paylaştı.

Cevat Dereli’nin birçok resminin konusu manza­radır. Doğanın hafif, şiir dolu, mutlu görünümlerini yumuşak çizgili, esnek biçimlerle, yüzeye bağlı bir anlatım biçimiyle, uçuk ve mat renk uyumlarıyla, bitmemişlik etkisi yapan bir biçimde işler. Başta İstanbul olmak üzere Kayseri, Ürgüp, Bursa, Gümüş­ hane dolayları, Dolma bahçe, Beylerbeyi, Çamlıca, Saray burnu, Balta Limanı, Marmara Adası ona esin kaynağı olan yerlerdir. Resimleri iyimser bir dünya görüşünün ürünleridir. Çizdiği ağaçlar, insanlar, ba­lıkçılar, toprak işçileri, Mevleviler mutlulukla dolu­dur. Duyguyla yüklü resimleri, onun kişisel duyarlı­ğını yalın biçimde yansıtır.

Eserleri (başlıca): Topkapı Sarayı’na Bakış, 1951, İzmir Resim ve Heykel Müzesi; İstanbul, 1952; Hasat, 1954, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi; İstihsal, 1954, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi; Manzara, 1956; Balık Tutan Adam, 1957; Elma Toplayanlar, 1961; Gündoğdu Köyü, 1963, Belçika Modern Sanatlar Müzesi; Adalar, 1959; Mevleviler, 1979; Akşamcılar, 1981; Mevleviler, 1982; Karadeniz, 1982; Terkedilmiş Ev, 1982; Çengelköy, 1982; Balık Avı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>