Cemil Sait Barlas Hayatı

Cemil Sait Barlas Kimdir, Cemil Sait Barlas Hayatı Biyografi

Türk gazeteci ve siyaset adamı. Pazar Postası ve Son Havadis gazetelerini yayımlamıştır.

İstanbul’da doğdu. Adapazarı yakınlarında bir trafik kazasında öldü. Temyiz Mahkemesi Başkanı Mehmet Sait Barlas’m oğludur. 1929’da İstanbul Darülfünunu Hukuk Fakültesini bitirdi. 1932’de Almanya’nın Heidelberg Üniversitesinde, Türkiye’ de hisse senetleri konusunda doktora yaptı. Türkiye’ ve dönerek yargıçlık, adalet müfettişliği ve Etibank’da hukuk danışmanlığı görevlerinde bulundu.

1943’de siyasete atılarak, Cumhuriyet Halk Parti­si Gaziantep milletvekili olarak meclise girdi. Bu sıralarda sola karşı bir tutum izleyen Barlas, 1946’da Marko Paşa gazetesinde çıkan bir yazı üzerine Sabahattin Ali’yi mahkemeye vererek dört ay hüküm giymesine neden olmuştu.

1948-1950 yılları arasında sırasıyla ticaret, ekono­mi ve ticaret ve devlet bakanlığı yaptı. 1951’de basın hayatına atılarak Ankara’da haftalık Pazar Postası gazetesini çıkarmaya başladı. Bir yıl sonra gazetenin yayımına ara verdi. 1953’de yine Ankara’da Son Havadis gazetesini yayımlamaya başladı. 1956’da Pazar Postasını yeniden çıkardı. Son Havadis’i 1958’de, Pazar Postası’m da 1959’da kapatarak yayım hayatından çekildi.

1960 sonrası, Milli Reasürans T.A.Ş. genel mü­dürü oldu ve ölene değin bu görevi sürdürdü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>