Celalettin Arif Kimdir

Celalettin Arif Kimdir,Celalettin Arif Hayatı ve Biyografi

(1875-1930)

Türk hukukçu ve siyaset adamı. İlk TBMM’nin ikinci başkanıdır.

1875’de Erzurum’da doğdu, 1930’da Paris’te öl­dü. Hukukçu Mehmed Arif Bey’in oğludur. Galatasaray Lisesini ve Paris’te Hukuk Fakültesini bitirdi. Bir süre Kahire’de avukatlık yaptı.

II. Meşrutiyet’in ilam üzerine İstanbul’a döndü. Mekteb-i Hukuk ve Mekteb-i Mülkiye’de Hukuk-Esasiye (Anayasa Hukuku) dersleri verdi. Bir yandan da avukatlık yapan Celaleddin Arif, 1914’de İstanbul Barosu Başkanı seçildi. 1920’ye değin bu görevi sürdürdü. 12 Ocak 1920’de toplanan son Osmanlı Meclis-i Mebusam’na Erzurum mebusu olarak katıldı ve meclis başkanlığına seçildi. Felah-ı Vatan grubu­nun da yönetim kurulu üyesiydi. Meclis-i Mabusan’ da Misak-ı Milli kararlarının kabul edilmesi için uğraşan Celaleddin Arif, 16 Mart 1920’de İstanbul’un işgal edilmesi üzerine Anadolu’ya geçti.

Celaleddin Arif, ilk TBMM’ne Erzurum milletvekili olarak katıldı. Meclis-i Mebusan’ın başkanı olduğundan, TBMM’de de başkanlık görevinin kendisine verileceğini ümit ediyordu. Ancak başkanlığa Mustafa Kemal’in getirilmesi, kendisine ise ikinci başkanlığın verilmesinden hoşnut kalmadı. 3 Mayıs 1920’de kurulan ilk İcra Vekilleri Heyeti’ne adalet vekili olarak atanması da hoşnutsuzluğunu gidermedi. 6 Eylül 1920’de sağlık nedenleriyle meclisten iki ay izin aldı. Erzurum milletvekili Hüseyin Avni (Ulaş) ile birlikte Erzurum’a gitti. O sırada doğu harekâtı nedeniyle Erzurum’da bulunmayan Kazım Karabekir’in yerine valiliğe vekâlet eden Kâzım (Dirik) Bey’i yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle görevinden alıp geçici olarak vali vekilliğini üstlendi. Ancak Mustafa Kemal’ in uyarısı üzerine Erzurum’a dönüp duruma  el koyan Kâzım Karabekir, kendisini Erzurum ve çevresi genel valisi, Hüseyin – Avni Bey’i de. Erzurum valisi yaptırmak isteyen Celaleddin Arif’in yerine 2 Ekim 1920’de Trabzon eski valisi Hamit Bey’i getirdi. Mustafa Kemal’in derhal Ankara’ya dönerek mecliste olayı açıklamasını istemesine karşın Celaleddin Arif, 27 Kasım 1920’ye değin Erzurum’da kaldı. Ankara’ya döndükten sonra da meclisteki muhalefet grubunda (İkinci Grup) yer aldı.

1921 ‘de Roma Büyük elçisi olan Celaleddin Arif 1924’de bu görevden ayrılarak İstanbul’a döndü. Başka devlet görevi almayıp ölene dek avukatlık yaptı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>