Carlos Calvo Kimdir

Carlos Calvo Kimdir, Carlos Calvo Hayatı Biyografi

Arjantinli diplomat ve hukukçu. Devletler hukukunda büyük devletle­rin, zora başvurarak, diğer ülkelerde­ki yurttaşlarının iktisadi çıkarlarını koruyamayacağını savunan Calvo Öğretisinin kurucusudur.

Buenos Aires’de doğdu, Paris’te öldü. Calvo tarihsel Pozitivist bir yaklaşımla ele aldığı devletler hukukunda, Latin Amerika geleneğini ve beklentileri­ni temsil eder. Latin Amerika’ya ilişkin diplomatik sorunlarda hakemlik kurumunu ve ülkelerin içişlerine karışılmamasını savunur. Calvo, özellikle Güney Amerika’daki bağımsızlık savaşlarından sonra, Güney Amerika devletlerinin uluslararası amaç ve beklentile­rini dünyaya açıklayan Henry Wheaton’dan etkilenmiştir. Wheaton’un History of the Law of Nations (“Ulusların Hukuk Tarihi”) adlı yapıtını İspanyolca’ ya çevirmiş ve bu kitaptan yola çıkarak kendi tarihsel pozitivizmini geliştirmiştir.

Calvo’ya göre, devletler arasındaki ilişkilerde, adalet düşüncesi, ulusların ortak çıkarı ve refahı kaygısından kaynaklanmaktadır. Calvo, tüm ulusların bir hukuk sisteminin olduğunu ancak uluslararası hukukun temel olarak gelişmiş ülkeler hukukundan kaynaklandığını öne sürmüştür.

Calvo, devletler hukukunda, antlaşmalarla sap­tanmış ilkelerin, özel sözleşme ya da uygulamalardan çıkan kuralların ve adli kararların önemli başvuru kaynakları olduğunu düşünmektedir.

1868’de yayımlanan Derecho International Teo- rico y Pratico de Europay America (“Kuram ve Uygulamada Avrupa ve Amerika Devletler Huku­ku”) adlı kitabında daha sonra kendi adı ile anılan bir öğreti geliştirmiştir. Buna göre, ülkelerin, birbirlerine olan özel borçlarının zora, silahlı güce başvurarak geri alınması yanlıştır. Latin Amerika ülkelerinde mülk sahibi yabancılar ya da Latin Amerika hükumetlerine borç veren diğer ülke yurttaşları diplomatik yollara başvurmaksızın söz konusu ülkelerdeki mahkemelere başvurmalıdırlar.

Eserleri (başlıca): Derecho internacional teorico y pratico de Europa y America, 2 cilt, 1868, (“Kuram ve Uygulamada Avrupa ve Amerika Devletler Hukuku”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>